Wielka zmiana w zatrudnianiu cudzoziemców w Polsce

Rynek pracy w Europie


10 kwietnia 2025 roku Prezydent podpisał ustawę o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP oraz ustawę o rynku pracy – oba dokumenty docelowo mają polepszyć sytuację na rynku pracy zarówno bezrobotnych jak i cudzoziemców, a także ułatwić pracę zarówno pracodawcom, jak i organom kontroli. Ustawy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw. 

Pierwsza ustawa wprowadza kilka istotnych zmian w zatrudnianiu cudzoziemców – z  najważniejszych poprawek, jakie na końcu procesu legislacyjnego wprowadził Senat trzeba wskazać, że agencje pracy tymczasowej będą mogły zatrudniać cudzoziemców nie tylko na podstawie umów o pracę, ale również na podstawie umów cywilnoprawnych, czyli zostanie zachowana dotychczasowa elastyczność, co jest bardzo ważne z punktu widzenia agencji zatrudnienia takich jak nasza. I przede wszystkim – ustawa wprowadza pełną elektronizację postępowań, co jest istotnym krokiem w stronę przyszłości, przejrzystości i szybkości postępować, czyli deregulacja w praktyce: wszystkie wnioski o zezwolenia na pracę oraz oświadczenia o powierzeniu pracy będą składane za pomocą systemu teleinformatycznego, a nawet postępowanie odwoławcze również będzie w formie elektronicznej. Bardzo nas to cieszy, nie możemy się doczekać tego kroku naprzód. – komentuje Tomasz Bogdevic, dyrektor generalny Gremi Personal. 

Ustawa wprowadza także obowiązek dołączenia do wniosku o wydanie zezwolenia na pracę informacji dotyczącej karalności cudzoziemca. Cudzoziemcy mogą uzyskać zezwolenie na pracę, jeśli umowa obejmie co najmniej ¼ etatu, a wynagrodzenie nie jest niższe niż minimalna stawka krajowa. Nie będzie już obowiązkowego testu rynku pracy, ale powiat zdecyduje, w jakich zawodach i branżach ograniczy możliwość powierzania pracy cudzoziemcom i w jakim okresie. 

Ustawa wzmacnia kontrolę Państwowej Inspekcji Pracy oraz Straży Granicznej (kontrole będą mogły odbywać się równocześnie), a kary za nielegalne zatrudnienie wyniosą od 3-50 tys. zł. Ustawa nakłada też obowiązek terminowego opłacania składek i zaliczek podatkowych: w przypadku niewywiązywania się z tego obowiązku może skutkować odmową wydania lub przedłużenia zezwolenia na pracę.

Druga ustawa wynika z Krajowego Programu Odbudowy i uwspółcześnia przepisy do panujących realiów na rynku pracy – m.in. podnosi wysokość zasiłku dla bezrobotnych, umożliwia korzystanie z usług urzędu pracy poza miejscem zameldowania, a także przewiduje szczególną pomoc dla osób młodych i rodzin, szczególnie rodziców samotnie wychowujących dzieci. 

Liczymy, że ustawy szybko przyniosą wymierne efekty – aktywizację bezrobotnych chętnych do podjęcia pracy i szybsze decyzje administracyjne dla przyszłych pracowników z zagranicy i przeciwdziałanie wyłudzeniom zezwoleń na pracę w celu wjazdu na terytorium strefy Schengen. Lepszego prezentu na święta nie mogliśmy sobie zażyczyć!  – podsumowuje Bogdevic.

Źródło: Gremi Personal