Rada Polityki Pieniężnej podejmuje decyzję ws. stóp procentowych – czy czeka nas zmiana?

Rada Polityki Pieniężnej podejmuje decyzję ws. stóp procentowych – czy czeka nas zmiana?


Przerwa między posiedzeniami Rady Polityki Pieniężnej trwała raptem trzy tygodnie. Już dziś poznamy decyzję ws. stóp procentowych, przy czym analogicznie jak w przypadku posiedzenia styczniowego, także i tym razem w zasadzie mało kto spodziewa się zmiany ceny pieniądza. Ta pozostanie na poziomie 5,75%, gdzie znalazła się w październiku 2023 roku.

Do obniżek stóp, na ten moment nie zachęca niepewność wokół konsekwencji polityki nowej, republikańskiej administracji za oceanem, przede wszystkim w zakresie wpływu na inflację, wzrost gospodarczy, a więc i pośrednio na przyszłe decyzje Rezerwy Federalnej. W ostatnich miesiącach, wraz z utrzymującą się powyżej 2% celu inflacją w USA, szef Fedu Jerome Powell przyjął znacznie bardziej jastrzębią postawę. 

Prognozy samego Fedu wskazują na możliwość pojawienia się maksymalnie dwóch obniżek stóp w Stanach Zjednoczonych w tym roku, a ocena samego rynku jest w tej kwestii jeszcze bardziej sceptyczna, bowiem na chwilę obecną dopuszcza możliwość dokonania tylko jednego cięcia o 25 punktów bazowych, w najlepszym wypadku na posiedzeniu czerwcowym.

W tej sytuacji apetyt na obniżki stóp przygasł i w Polsce. Jeśli oprzeć się na sugestiach prezesa Narodowego Banku Polskiego i przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej Adama Glapińskiego, warunki do obniżek stóp procentowych możemy zobaczyć w najlepszym wypadku na przełomie 2025 i 2026 roku.

Jakie argumenty za przyspieszeniem obniżek stóp w Polsce?

Choć perspektywy inflacji na razie każą zachować ostrożność w zakresie agresywnego luzowania polityki monetarnej, warto jednocześnie zwrócić uwagę na ryzyko drugiego już z rzędu roku z ujemną dynamiką PKB w Niemczech, a więc recesją. Pamiętajmy, że to główny partner handlowy Polski, odpowiedzialny za niemal 30% naszego eksportu.

Jeśli dodać do tego relatywnie silnego złotego, zwłaszcza wobec poziomów widocznych nieco ponad 2 lata temu, gdy euro kosztowało momentami 5 zł, Rada Polityki Pieniężnej może się także przyglądać argumentom stojącym za pobudzeniem polskiego eksportu. Ponadto niższe stopy w Polsce to także pozytywny impuls dla popytu wewnętrznego, czyli naszego wzrostu gospodarczego.

Według najnowszej prognozy OECD, PKB Polski w ujęciu realnym ma w tym roku wzrosnąć o 3,4%, natomiast inflacja w tym roku wyniesie 5%. W kontekście argumentów za obniżką stóp procentowych w końcówce roku, w oczy rzucają się prognozy na rok przyszły, gdzie według raportu OECD dynamika wzrostu gospodarczego w Polsce skurczy się do 3%, a inflacja do 3,9%. Biorąc pod uwagę kilkumiesięczny poślizg, z jakim zmiany w polityce monetarnej przełożą się na realną gospodarkę, otwierałoby to pole do dyskusji nad obniżkami stóp być może już w II połowie tego roku.

Źródło: Tavex

INFORMACJE O MARCE

Tavex jest wiodącym dealerem metali szlachetnych, który oferuje również usługi wymiany walut oraz płatnicze na najlepszych warunkach. Grupa Tavex posiada oddziały w 12 europejskich krajach, w tym 5 w samej Polsce i realizuje ponad 2 miliony transakcji rocznie.