Młodzi na finansowym zakręcie? Nowe dane o oszczędzaniu i inwestowaniu!

Młodzi na finansowym zakręcie? Nowe dane o oszczędzaniu i inwestowaniu!

Oszczędności młodych Polaków (18-24 lata) kurczą się w szybkim tempie! W 2024 roku nastąpił gwałtowny zwrot – liczba oszczędzających spadła o ponad 25 punktów procentowych. To wyraźna zmiana w porównaniu do 2023 roku, kiedy aż 98% młodych deklarowało, że udało im się odłożyć pieniądze. Co kryje się za tym trendem? Czy to koniec finansowej przezorności młodego pokolenia, czy może nowa strategia? Choć oszczędzają mniej, wciąż chętnie inwestują. Gdzie lokują kapitał i na co stawiają? Najnowszy raport Tavex ujawnia zaskakujące dane!


Oszczędności Polaków pod lupą

Każdy rok niesie za sobą nowe wyzwania pod kątem bezpieczeństwa finansowego i skłonności do oszczędzania. Jak wynika z najnowszego raportu firmy Tavex, 2024 nie był dla Polaków czasem znaczącego zwiększania poduszki finansowej. W roku 2023 72% Polaków deklarowało, że udało im się zgromadzić dodatkowe oszczędności, podczas gdy w 2024 odsetek ten spadł do 57%. Największa różnica, w porównaniu do roku 2023 nastąpiła wśród grupy wiekowej 18-24, jednak warto zaznaczyć, że mimo wyraźnego spadku, wciąż pozostawali grupą, która oszczędzała najwięcej. Dodatkowe oszczędności gromadziło 72% młodych Polaków, podczas gdy w roku 2023 taką deklarację potwierdzała niemal cała grupa badanych (98%). 

Pozostałe grupy wiekowe również odnotowały spadki w odsetku osób oszczędzających, choć nie tak drastyczne. W grupie 25-34 lata liczba oszczędzających spadła z 82% w 2023 roku do 68% w 2024 roku. Spadek widać także w grupach 35-44 lata i 45-54 lata, gdzie oszczędności utrzymało odpowiednio 63% i 61% respondentów (w 2023 było to 77% i 75%). Natomiast starsze grupy wiekowe, takie jak 55-64 i 65+, które zawsze charakteryzowały się niższą skłonnością do oszczędności (55% i 54% w 2023 roku), nie wykazały dużej zmiany zachowań finansowych (44% i 47% w 2024 roku).

Młodzi bardziej wrażliwi na sytuację gospodarczą

Chociaż młodzi Polacy wciąż pozostają grupą najbardziej skłonną do budowania poduszki finansowej, nie pozostaje bez znaczenia dobitny spadek liczby oszczędzających w ubiegłym roku. Obecność młodszej grupy wiekowej na podium może wynikać z ich większej elastyczności w zarządzaniu finansami oraz braku dużych zobowiązań, takich jak kredyty hipoteczne czy wydatki, związane z utrzymaniem rodziny. Z kolei gwałtowny spadek odsetka młodych oszczędzających można interpretować jako wysoką wrażliwość ich zdolności do odkładania środków na zmieniające się warunki gospodarcze. Zapytani bowiem o powody braku gromadzenia oszczędności najczęściej wymieniali: inflację (20%), mniejsze dochody (18%), dużą ilość wydatków (18%) oraz zbyt małe zarobki (16%). 

Spadek wśród najmłodszej grupy badanych może stanowić wyraźny sygnał, że młode osoby odczuły pogorszenie sytuacji gospodarczej. Jednocześnie warte uwagi jest ich podejście do gromadzonych oszczędności, a dokładniej duża otwartość na inwestycje. W 2024 roku ponad połowa młodych osób zdecydowała się zainwestować swoje oszczędności, co może wskazywać na ich wysoką świadomość finansową – zaznacza Aleksander Pawlak, Prezes firmy Tavex.

Inwestycje pozostają w trendzie

52% badanych z grupy wiekowej 18-24 lata zainwestowało swoje oszczędności, co plasuje ich na pozycji lidera w stosunku do pozostałych grup wiekowych, zarządzających swoim kapitałem. Jakie były najpopularniejsze formy inwestycji wśród młodych? 23% postawiło na kryptowaluty jako swój wybór inwestycyjny. Drugą, najczęściej wybieraną formą oszczędności były lokaty, które zapewniają młodym większą stabilność i łatwość zarządzania oszczędnościami. Z kolei prawie jedna piąta (19%) młodych inwestorów zdecydowała się na zakup złota, które gwarantuje im bezpieczną i długofalową ochronę kapitału, szczególnie w czasach niepewności ekonomicznej. 

Sytuacja wyglądała nieco inaczej przy pytaniu o to, w co obecnie warto inwestować. Młodzi Polacy najczęściej wskazywali złoto (33%), doceniając jego stabilność i ochronę zasobów przed inflacją. Wynik ten dowodzi, że najmłodsza grupa badanych traktuje inwestycje w metale szlachetne jako cenne, długofalowe zabezpieczenie oszczędności. To wybór popularny szczególnie w czasie wyzwań gospodarczych, które w roku 2024 także towarzyszyły Polakom. W warunkach rosnących kosztów życia złoto jest popularnym narzędziem ochrony kapitału przed utratą wartości pieniądza. Na kolejnym miejscu znalazły się: zakup nieruchomości (31%), wskazywane jako najbezpieczniejsza i najpewniejsza forma inwestycji, następnie kryptowaluty (30%), które mimo ryzyka, kuszą młodszą grupę potencjalnie wysokimi zyskami.

W 2024 roku młodzi Polacy aktywnie inwestowali i dywersyfikowali swoje portfele, lokując kapitał w kryptowaluty, metale szlachetne i lokaty. Choć podejmowali ryzykowne decyzje inwestycyjne, wciąż doceniali bezpieczne i długoterminowe formy lokowania kapitału, takie jak zakup złota. Co istotne, ich strategia finansowa opierała się na świadomej strategii łączącej zarówno dynamiczne, jak i stabilne aktywa – podsumowuje Aleksander Pawlak, Prezes firmy Tavex. 

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 19-29.12.2024 przez Opinia24. Zastosowano technikę telefoniczną (CATI) do zrealizowania badania na reprezentatywnej próbie N=1000 dorosłych Polaków oraz na próbie N=509 osób, które zainwestowały w 2024 roku.

Źródło: Tavex

INFORMACJE O MARCE

Tavex jest wiodącym dealerem metali szlachetnych, który oferuje również usługi wymiany walut oraz płatnicze na najlepszych warunkach. Grupa Tavex posiada oddziały w 12 europejskich krajach, w tym 5 w samej Polsce i realizuje ponad 2 miliony transakcji rocznie.