Jaką formę księgowości wybrać w działalności gospodarczej?

Założenie działalności gospodarczej wiąże się z papierologią, licznymi decyzjami, m.in. w zakresie prowadzenia księgowości. Jest kilka sposobów na prowadzenie księgowości, zależnych od charakteru prowadzenia firmy. Jak powinna wyglądać księgowość w Twojej firmie? Jak się w tym nie zagubić? Zapraszamy do lektury.
Jaka księgowość dla JDG, a jaka dla spółek?
Jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG)
Osoby prowadzące JDG zazwyczaj korzystają z księgowości uproszczonej, czyli:
- podatkowej księgi przychodów i rozchodów (PKPiR) – przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych lub liniowym,
- ewidencji przychodów – jeśli wybrano opodatkowanie ryczałtem.
Dodatkowo, jeżeli przedsiębiorca jest podatnikiem VAT, musi prowadzić również ewidencję VAT (rejestry sprzedaży i zakupów).
Warunek: uproszczona księgowość jest dostępna tylko, jeśli przychody firmy nie przekroczyły w poprzednim roku 2,5 milionów euro.
Jaka księgowość dla spółki?
Rodzaj księgowości zależy od formy prawnej spółki:
- Spółki osobowe (cywilna, jawna, partnerska): mogą prowadzić księgowość uproszczoną, o ile ich roczne przychody nie przekraczają 2,5 mln euro.
- Spółki komandytowe oraz kapitałowe (sp. z o.o., akcyjna): muszą prowadzić pełną księgowość – bez względu na wysokość przychodów.
Pełna księgowość (księgi rachunkowe) to bardziej rozbudowany system ewidencji, wymagający m.in. sporządzania sprawozdań finansowych. W praktyce często wymaga współpracy z biurem rachunkowym.
Księgowość pełna – kiedy jest obowiązkowa i co obejmuje?
Kogo dokładnie dotyczy? Przede wszystkim firmy będące spółką handlową (np. spółką z o.o. lub akcyjną) oraz takie, które przekroczyły w poprzednim roku obrotowym próg 2,5 mln euro przychodu netto. Dla innych przypadków — jest dobrowolna.
Przy pełnej księgowości obowiązkowe jest prowadzenie sprawozdań finansowych, jak i ksiąg rachunkowych, które obejmują m.in.
- dziennik,
- księgę główną,
- księgi pomocnicze,
- zestawienia obrotów i sald
- inwentarz.
Pełna księgowość jest z pewnością najbardziej zaawansowaną formą prowadzenia księgowości. Z tego powodu wiele firm decyduje się na wsparcie profesjonalnego biura rachunkowego w Warszawie.
Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów (KPiR) - księgowość uproszczona
PKPiR — wielu przedsiębiorców ze względu na prostą formę decyduje się na jej prowadzenie samodzielnie. Jest przeznaczona dla mniejszych podmiotów, takich jak:
- osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą,
- spółki cywilne i jawne osób fizycznych,
- spółki partnerskie,
- przedsiębiorstwa w spadku.
Mogą z niej korzystać firmy, które nie przekroczyły progu 2,5 mln euro przychodów w poprzednim roku i wybrały opodatkowanie na zasadach ogólnych lub liniowych.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Ryczałt, przeznaczony głównie dla osób fizycznych, zachęca wielu przedsiębiorców swoją prostą formułą:
- ewidencjonuje się jedynie przychody, bez uwzględniania kosztów,
- zapisy muszą być prowadzone chronologicznie, do 20. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni,
- forma może być prowadzona elektronicznie lub papierowo.
Z ryczałtu mogą korzystać również niektóre spółki, tylko jeśli ich przychody nie przekroczyły 2,5 mln euro.
Ważne: Nie każda działalność kwalifikuje się do tej formy opodatkowania – część branż jest z niej wykluczona. Aby to zweryfikować, najlepiej skorzystać z odpowiedniej pomocy dobrego biura rachunkowego. |
Karta podatkowa – najprostsza forma opodatkowania działalności
Karta podatkowa to forma zwalniająca z prowadzenia ewidencji księgowej. Nie wymaga zeznań podatkowych, a stawkę podatku ustala urząd skarbowy, biorąc pod uwagę czynniki:
- rodzaj i zakres działalności,
- liczbę mieszkańców danej miejscowości,
- liczba zatrudnionych pracowników.
Od 2022 roku nie można już przejść na kartę podatkową – mogą z niej korzystać wyłącznie przedsiębiorcy, którzy byli na niej do 31 grudnia 2021 r. |
Jak wybrać odpowiedni rodzaj księgowości dla swojej firmy?
Przedsiębiorca zawsze może samodzielnie zająć się księgowością. Jeśli jednak nie czujesz się pewnie, pomoc odpowiedniego biura rachunkowego będzie nieoceniona. Koniecznie sprawdź stronę biura rachunkowego EFEKTA. Bazując na wieloletnim doświadczeniu, doskonale będą w stanie doradzić, która forma prowadzenia księgowości będzie najlepsza dla Twojej firmy.
Grupa specjalistów pomoże ci w podjęciu decyzji oraz w dalszym prowadzeniu księgowości, czyli jednej z ważniejszych aspektów twojej firmy.