Jak koszty obsługi płatności wpływają na rentowność współczesnych przedsiębiorstw?

Rentowność biznesu to jeden z najważniejszych mierników, który w syntetyczny sposób pokazuje, czy przedsiębiorstwo na przestrzeni określonego interwału czasowego osiąga zyski, czy straty. To, czy firma zarabia, czy traci, w dużej mierze zależy od kosztów, spośród których istotnym elementem są koszty obsługi płatności. Czy jednak aby na pewno? Przekonajmy się, jak te koszty wpływają na ogólną efektywność finansową firmy.
Obsługa płatności - na jakie koszty narażona jest firma?
Płatności gotówkowe, a zwłaszcza bezgotówkowe to integralna część prowadzenia każdego biznesu. Każdego dnia do sklepu, restauracji, na siłownie lub do barbera przychodzą dziesiątki klientów, którzy na koniec finalizują transakcję płatnością. Obsługa płatności w początkowej fazie istnienia firmy nie sprawia dużych problemów, jednak z czasem może się okazać dużym wyzwaniem.
Firma, która nabiera rozpędu, powinna zainwestować w nową infrastrukturę, taką jak wagi sklepowe, kasy fiskalne, terminale płatnicze, a także kompleksowy system do księgowania, który ułatwi zarządzanie finansami firmy. Skupmy się jednak na samych kosztach obsługi płatności - czy to dla firmy duże obciążenie finansowe, które uzasadniałoby rezygnację z terminala płatniczego?
Koszty obsługi płatności
Całkowity koszt obsługi płatności, a zatem wykorzystania w swojej firmie takich urządzeń jak przenośny terminal płatniczy uzależniony jest od kilku czynników. Przede wszystkim jest to miesięczna opłata za używanie terminalu płatniczego, do której dodawana jest prowizja z tytułu obsługi każdej pojedynczej transakcji bezgotówkowej.
Opłata za dzierżawę uzależniona jest od rodzaju urządzenia, długości umowy, a także specyfiki prowadzonego biznesu. Prowizja za transakcje to z kolei, w zależności od wykorzystywanego urządzenia, od 0.5% do 1.7% wartości każdej transakcji. Jak zatem widać, jest to bardzo niski wydatek.
Na uwagę zasługuje także inicjatywa skierowana do przedsiębiorców, którzy nigdy wcześniej nie korzystali z terminala płatniczego. Program Polska Bezgotówkowa umożliwia klientom uzyskać terminal na bardzo preferencyjnych warunkach. Co więcej, kasyserwis.pl oferują promocję, w ramach której klienci mają do wyboru jedną z dwóch atrakcyjnych opcji:
- Terminal płatniczy za 0 złotych przez rok lub:
- 0% prowizji przez cały rok.
Dzięki temu koszty obsługi płatności mogą być dla naszego biznesu jeszcze niższe.
Czy koszty obsługi płatności wpływają na rentowność biznesu?
Pozostaje więc pytanie - czy koszty obsługi płatności bezgotówkowych mogą sprawić, że przedsiębiorca zrezygnuje z takiej formy płatności w swoim sklepie lub lokalu usługowym? Zdecydowanie nie. Jak wykazano, całkowite koszty dzierżawy i obsługi terminala i płatności bezgotówkowych to zaledwie ułamek procenta utargu, który uda nam się wygenerować za pośrednictwem tej formy płatności. Wprawdzie bez terminala koszty te nie miałyby miejsca, ale bez terminala z pewnością nie moglibyśmy liczyć na tak dużą liczbę klientów.
Na redukcję kosztów składa się także inicjatywa związana z preferencyjnymi warunkami dzierżawy i obsługi terminala. To zdecydowanie atrakcyjne rozwiązanie dla początkujących, rozwijających się biznesów, które liczą każdą złotówkę i koncentrują się redukowaniu kosztów przy jednoczesnym otwieraniu się na nowe technologie. Dzięki udostępnieniu płatności bezgotówkowych uda nam się stworzyć efektywny biznes, który będzie doceniany przez klientów i który zyska niepowtarzalny potencjał do generowania jeszcze większych obrotów.