Historyczny popyt na złoto ze strony banków centralnych. Jak inwestować, żeby nie zwariować?

Historyczny popyt na złoto ze strony banków centralnych. Jak inwestować, żeby nie zwariować?

Zgodnie z opublikowanym raportem Światowej Rady Złota za II kwartał, rekordowy popyt ze strony banków centralnych w I połowie roku był najwyższy w tym wieku! Dane skłaniają do refleksji na temat złota inwestycyjnego. Obecnie, dzięki rosnącej liczbie firm konkurujących na rynku metali szlachetnych, a także komfortowej możliwości zakupu złota przez Internet, fizyczny kruszec jest bezproblemowo dostępny dla wszystkich, którzy chcą go nabyć. Mając jednak na uwadze przede wszystkim względy bezpieczeństwa, jak i również te ekonomiczne trzeba wiedzieć, na co uważać – porad udziela ekspert firmy Tavex.


Rynek notuje historyczny popyt na złoto

Najwyższy od 2000 roku popyt banków centralnych na złoto (zgodnie z raportem za II kwartał, opublikowanym 30 lipca 2024 roku przez Światową Radę Złota) zaciekawił i skłonił do przemyśleń na temat złota inwestycyjnego. Nic dziwnego, bowiem całkowity popyt na złoto osiągnął poziom ponad 1258 ton. ŚRZ zapytała banki o przyczyny takich działań. Najczęstszymi argumentami padającymi ze strony banków centralnych były: długoterminowe zachowanie wartości, odporność kruszcu na inflację i kryzysy, brak ryzyka strony trzeciej, płynność i jego długa historia w roli zabezpieczenia.  

Na naszym rodzimym rynku sytuacja nie odbiega od obserwowanej na świecie normy. Narodowy Bank Polski ma obecnie 377 ton złota, które stanowi 13% w całkowitych aktywach rezerwowych, natomiast cały czas w mocy pozostaje deklaracja skierowania owego udziału w stronę 20%.  Warto również wspomnieć, że generowany przez banki centralne popyt na złoto w I półroczu br. był największy od 2000 roku, pobijając nawet pamiętne dla rynku złota, poszczególne półrocza lat 2022 i 2023.

Już w I połowie roku złoto wybijało historyczne szczyty, zbliżając się do ceny 2500 USD za uncję. Zgodnie z danymi Światowej Rady Złota, w II kwartale br. łączny popyt na złoto wzrósł o 4% względem tego samego okresu zeszłego roku – mówi Tomasz Gessner, główny analityk Tavex. W zakresie struktury popytu inwestycyjnego na monety i sztabki w poszczególnych częściach świata, prym nadal wiedzie Azja. Zainteresowanie złotem wzrosło znacząco zwłaszcza w Chinach i Indii, odpowiednio o 46% i 62% w drugim kwartale. Sytuacja ta sprawia, że popyt na kruszec rośnie również w USA i Europie – dodaje. 

Jak inwestować mądrze i nie wpaść w pułapkę? 

Sytuacja na rynku sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na inwestycję swoich oszczędności właśnie w złoto, zwane od lat „bezpieczną przystanią”. Dzięki rosnącej liczbie firm konkurujących na rynku metali szlachetnych, a także komfortowej możliwości zakupu złota przez Internet, fizyczny kruszec jest dziś bezproblemowo dostępny dla wszystkich, którzy chcą go nabyć. Mając jednak na uwadze przede wszystkim względy bezpieczeństwa, jak również te ekonomiczne, trzeba wiedzieć w co inwestować i na co uważać. 

Swoją przygodę ze złotem fizycznym należy zacząć od znalezienia zaufanego dealera. Ważne, aby decydując się na zakup złota zwrócić się do renomowanego sprzedawcy. Istotne mogą okazać się opinie innych klientów. Dobrze jest również sprawdzić, czy oferowane produkty pochodzą ze znanych mennic. Co więcej, warto dopytać czy wybrany przez nas sprzedawca bezpośrednio z nimi współpracuje. Fakt ten może mieć wpływ na cenę, a także jest dodatkowym potwierdzeniem autentyczności produktów. Należy przy tym podkreślić, że sama nazwa mennica nie oznacza zakładu zajmującego się produkcją monet, medali czy stempli – dobrze jest więc zweryfikować również tę pozycję. 

Jeżeli chcemy kupić złoto przez Internet, warto zweryfikować czas realizacji transakcji. Zakup kruszcu z odroczoną dostawą, np. 45-dniową, naraża klienta na ryzyko w postaci zmiany sytuacji ekonomicznej dealera. Dlatego warto postawić na dystrybutora, który zapewni nam szybką realizację naszego zamówienia — posiada kruszec dostępny od ręki, co za tym idzie, dostawa nie powinna przekraczać 2-3 dni roboczych. Ten czas gwarantuje inwestorowi, że dealer sam utrzymuje odpowiednie zapasy złota i oferuje produkt, który realnie posiada. 

Złoto jest towarem, którego cena jest ustalana na światowych rynkach. Dlatego warto sprawdzić jego aktualną wartość przed zakupem, aby mieć pewność, że zapłacimy uczciwą kwotę. Przy czym należy wiedzieć, że oprócz ceny samego złota, należy uwzględnić marżę mennicy, sprzedawcy czy koszty transportu — mówi Tomasz Gessner, główny analityk Tavex. Zakup fizycznego złota przez Internet u sprawdzonego dealera gwarantuje dobrą, adekwatną do sytuacji na rynku cenę i szybką realizację transakcji.  Kupując złoto stacjonarnie, również należy dopytać o wspomnianą wcześniej dostępność towaru – jedyną ofertą, na którą inwestor powinien przystać to zakup złota od ręki — podsumowuje ekspert. 

Należy być świadomym, że na rynku pojawia się coraz więcej pośredników oferujących złote sztabki i monety. Sprzedaż złota inwestycyjnego jest jednak regulowana przepisami prawa, a podmioty, które chcą prowadzić taką działalność podlegają rejestracji. Dzięki temu można je sprawdzić w Rejestrze podmiotów prowadzących działalność kantorową na stronie Narodowego Banku Polskiego. Fakt bezpośredniej współpracy z największymi mennicami i sprzedaż produktów sprowadzanych bezpośrednio od nich jest dodatkowym atutem przy wyborze dealera.

Źródło: Tavex

INFORMACJE O MARCE

Tavex jest wiodącym dealerem metali szlachetnych, który oferuje również usługi wymiany walut oraz płatnicze na najlepszych warunkach. Grupa Tavex posiada oddziały w 12 europejskich krajach, w tym 5 w samej Polsce i realizuje ponad 2 miliony transakcji rocznie.