Czym jest i co obejmuje ubezpieczenie cargo?

Ubezpieczenie cargo

Branża transportowa narażona jest na liczne ryzyka związane ze stratami przewożonych towarów. Jest to specyficzny rodzaj działalności, gdzie zabezpieczenie ładunku odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu stabilnych zysków. Do nieprzewidzianych zdarzeń dochodzi często niezależnie od doświadczenia i uważności kierowcy. Przy prowadzeniu firmy specjalizującej się w usługach logistycznych i transportowych często potrzebne jest właśnie ubezpieczenie cargo. Co to za polisa i jaką ochronę zapewnia? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!


Ubezpieczenie cargoco to właściwie jest? 

Wyjaśnijmy najpierw, czym jest polisa cargo. Ubezpieczenie to dedykowane jest przede wszystkim osobom prowadzącym działalność w branży transportowej. Ma ono na celu ochronę ładunków przewożonych drogą lądową, morską lub powietrzną przed różnymi rodzajami ryzyka. Ubezpieczenie cargo jest skierowane szczególnie do firm zajmujących się transportem towarów na dużą skalę lub międzynarodowo, gdzie ryzyko uszkodzenia czy utraty ładunku jest bardzo wysokie. Takiej ochronie nie podlegają: dokumenty, żywe zwierzęta oraz dzieła sztuki.

Więcej informacji na temat dobrowolnego ubezpieczenia cargo znajdziesz w tym artykule: https://cuk.pl/porady/czym-jest-ubezpieczenie-cargo

Co obejmuje ubezpieczenie cargo i jak działa? 

Ubezpieczenie cargo (ładunku) obejmuje najczęściej trzy zdarzenia: kradzież, uszkodzenie oraz utratę przewożonego ładunku. Ochrona działa nie tylko w czasie samego przewozu ładunku, ale także w trakcie jego załadunku, przeładunku oraz przejściowego składowania podczas transportu. 

Polisa cargo stanowi odpowiedź na ryzyko utraty lub uszkodzenia przewożonych towarów z powodu:

 • zdarzenia losowego (np. wybuch, pożar, zalanie, upadek drzewa),
 • wypadku,
 • kradzieży i rozboju,
 • uszkodzenia mienia podczas rozładunku i załadunku.

O tym, co obejmuje ubezpieczenie cargo, w każdym przypadku zadecydują warunki polisy. Można bowiem elastycznie dopasować ją do potrzeb swojej firmy oraz specyfiki przewożonego towaru. Przed zakupem polisy, przeanalizuj zatem typ i wartość ładunku oraz indywidualne potrzeby transportowe, jakie może stwarzać. Ubezpieczenie wybierz w oparciu o cechy szczególne przewożonego mienia. Masz też możliwość rozszerzenia ochrony poprzez wykupienie odpowiednich klauzul oferowanych przez towarzystwa. 

Ubezpieczenie cargo a OC przewoźnika – różnice

Skoro wyjaśniliśmy już, co to jest ubezpieczenie cargo, doprecyzujmy także, czym różni się ono od OC przewoźnika. Przede wszystkim w pierwszym przypadku mamy do czynienia z polisą dobrowolną – choć nie jest obowiązkowa, stanowi doskonałe zabezpieczenie przewożonego ładunku, dlatego warto wykupić ją w trosce o swój biznes. 

OC przewoźnika to polisa dobrowolna. Warto jednak wiedzieć, że taka polisa nie zapewnia pełnej ochrony! Gwarantuje bowiem wypłatę odszkodowania wyłącznie w przypadku szkód powstałych z winy przewoźnika. W obliczu regularnego transportu towarów mamy do czynienia z wieloma niezależnymi ryzykami, które mogą powodować straty w ładunku. Pośród głównych tego typu zagrożeń należy wymienić: 

 • rozbój i kradzież,
 • czynniki atmosferyczne,
 • szkody spowodowane specyfiką towaru,
 • wypadek floty samochodowej lub innego środka transportu,
 • szkody powstałe podczas załadunku lub rozładunku,
 • wszelkie czynniki losowe.

Jedyną gwarancją otrzymania odszkodowania w wymienionych wyżej sytuacjach jest właśnie ubezpieczenie cargo. Ponadto jego zakres można elastycznie dopasować do potrzeb swojej firmy – będzie on szerszy niż w przypadku ubezpieczenia OC przewoźnika. Polisa cargo może zapewnić także o wiele wyższe odszkodowania z uwagi na możliwość rozszerzenia sumy ubezpieczenia, uzależniając tę decyzję od wartości przewożonych ładunków.  

Kto powinien mieć polisę cargo? 

Prowadzisz przedsiębiorstwo związane z transportem towaru? Niezależnie od tego, jaką drogą go przewozisz, możesz zapewnić swojej działalności dodatkową ochronę w postaci polisy cargo. Ubezpieczenie to dedykowane jest właścicielom firm, którzy chcą chronić swoje mienie podczas transportu. Taką polisę mogą wykupić też przewoźnicy – co prawda nie przewożą oni własnego towaru, lecz czasem umowa ze zleceniodawcą wymaga od nich wykupienia poszerzonej ochrony ładunku od zdarzeń losowych. 

Dobrowolne ubezpieczenie cargo skierowane jest także do producentów i handlowców, którzy ze względu na specyfikę swojej działalności są narażenia na szkody powstałe w czasie transportu. Taka polisa przydaje się praktycznie w każdej sytuacji, gdy zlecenie dotyczy przewozu towarów. Zwłaszcza wtedy, gdy odległość do pokonania jest duża,  ładunek cenny, a ryzyko uszkodzenia przewożonych przedmiotów wysokie. 

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie cargo? 

Jeśli Twoja firma zajmuje się regularnym przewozem towarów, wykupienie ubezpieczenia cargo może być niezwykle ważne dla ochrony biznesu! Ponadto taka polisa może być również wymagana od potencjalnych klientów, którzy narzucą warunki Waszej współpracy. Posiadanie dodatkowej ochrony ubezpieczeniowej na pewno pozytywnie wpłynie na wizerunek Twojej firmy. 

Co jeszcze zyskujesz, kupując ubezpieczenie cargo? Oto jego kluczowe korzyści: 

 • Unikasz strat finansowych za kradzież towaru.
 • Działa w obliczu klęsk żywiołowych i zdarzeń losowych (np. pożar, grad, huragan, osuwanie się ziemi).
 • Obejmuje straty poniesione w czasie załadunku lub rozładunku.
 • Pokrywa koszty uszkodzenia towaru w wyniku kolizji lub wypadku, kiedy trudno jest udowodnić winę kierowcy.
 • Ma elastyczny zakres ochrony, który można dostosować do swoich potrzeb.

Jak wykupić ubezpieczenie cargo? 

Po przeczytaniu artykułu wiesz już, co to jest i co obejmuje ubezpieczenie cargo, a także komu jest dedykowane. Jeśli potrzebujesz tego rodzaju polisy, koniecznie sprawdź ofertę multiagencji CUK Ubezpieczenia! Wystarczy, że skontaktujesz się z doradcą, który porówna dla Ciebie dostępne propozycje i pomoże wybrać najkorzystniejszą polisę dopasowaną do potrzeb Twojej działalności. 

Wypełnij krótki formularz z numerem telefonu na stronie i zostaw wiadomość, a ekspert oddzwoni w dogodnym dla Ciebie czasie. Szczegóły dostępne pod wskazanym linkiem: https://cuk.pl/ubezpieczenia/firmowe/cargo.