Czym grozi brak numeru EORI?

Numer EORI

Brak aktualnego numeru EORI najczęściej skutkuje brakiem możliwości przewożenia i wywożenia towarów poza granicę Unii Europejskiej. Jeśli chcesz prowadzić działalność handlową zgodnie z prawem i bez zbędnych ograniczeń, musisz zdobyć numer EORI dla swojego przedsiębiorstwa. A zatem kto musi mieć numer EORI i jak można go zdobyć? Jakie kary są nakładane na firmy realizujące przewóz towaru bez tego numeru? Sprawdź!


Numer EORI – kiedy jest potrzebny?

Indywidualny numer EORI przedsiębiorstwa jest potrzebny wtedy, kiedy zamierzasz realizować transakcje handlowe związane z wysyłką towarów w krajach poza UE. Wniosek o przyznanie identyfikatora trzeba złożyć przed pierwszą zrealizowaną transakcją, do której jest wymagany.

W praktyce przedsiębiorstwa muszą mieć numer EORI, aby realizować import lub eksport towarów na arenie międzynarodowej poza UE. Instytucje państwowe nie nakładają żadnych kar za brak aktualnego identyfikatora, ale towar będący przedmiotem transakcji musi zostać zniszczony. To generuje dodatkowe koszty po stronie przedsiębiorstwa.

A zatem kto musi mieć numer EORI? Każda firma, która zamierza importować i eksportować towary w krajach poza Unią Europejską.

Numer EORI – co to takiego?

Identyfikacyjny numer EORI (Economic Operators Registration and Identification Number) to ciąg cyfr, który jest przypisany do konkretnego przedsiębiorstwa. Podstawą do jego wygenerowania jest numer identyfikacji podatkowej podmiotu gospodarczego. Kraje członkowskie UE mają swoje własne wytyczne odnośnie do struktury numerów EORI.

W Polsce identyfikator zaczyna się od przedrostka PL, numeru NIP przedsiębiorstwa, a na końcu ciągu 5 zer. Jeśli firma jest zarejestrowana poza UE, wtedy numer EORI składa się z przedrostka PL, 14 cyfr oraz litery Z na końcu identyfikatora.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, kto musi mieć numer EORI, sprawdź: https://taxology.co/pl/eori/.

Weryfikacja numeru EORI – jak zrobić to dobrze?

Sprawdzenie numeru EORI nie jest skomplikowane. Wystarczy, że masz dostęp do wyszukiwarki NIP lub bazy danych KRS. W numerze znajdziesz NIP przedsiębiorstwa, który umożliwia sprawdzenie danych odnośnie do wybranej działalności gospodarczej. 

Możesz też wpisać numer EORI na stronie Komisji Europejskiej, gdzie w wyszukiwarce otrzymasz informacje o aktywności identyfikatora oraz aktualności danych przedsiębiorstwa.

Wniosek o numer EORI – jak go złożyć, aby uniknąć zniszczenia towaru?

Aby zarejestrować swoją działalność gospodarczą w systemie i uzyskać numer EORI, musisz przede wszystkim zalogować się do serwisu PUESC. Następnie wypełnij formularz WRR001, w którym przekażesz następujące informacje:

  • rodzaj działalności,
  • obszar działania,
  • dane identyfikacyjne firmy (NIP, REGON, VAT UE),
  • kody PKD dla działalności,
  • adres siedziby firmy i adres korespondencyjny.

Musisz też dostarczyć oświadczenie o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia w zakresie prawdziwości danych. Kompletną dokumentację podpisz podpisem kwalifikowanym, certyfikatem celnym lub profilem zaufanym i prześlij do urzędu. Czas na rozpatrzenie wniosku to maksymalnie 3 dni.