Jak założyć własną działalność i jeździć na Bolcie lub Uberze?

Jak założyć własną działalność i jeździć na Bolcie lub Uberze?

Kariera zawodowego kierowcy ma mnóstwo plusów: sam ustalasz swój czas pracy, tak dobowy jak i miesięczny. Nie podlegasz pod szefostwo. Pracujesz tylko na siebie. A jeśli jesteś pasjonatem czterech kółek, to dodatkowo robisz to, co lubisz. Klienci najczęściej wybierają obecnie taksówki w ramach aplikacji, np. Uber czy Bolt. Aby zwiększyć szanse na dobry zarobek, warto więc zainteresować się współpracą z tymi międzynarodowymi firmami. Jak rozpocząć działalność i co warto wiedzieć na początku?


Zakładanie działalności gospodarczej przez kierowców

Powszechny błąd podczas nawiązywania współpracy z firmami takimi jak Bolt czy Uber polega na tym, że kierowcy uważają, iż nie muszą w tym celu zakładać własnej działalności – w końcu będą jeździć pod szyldem konkretnej marki. Bolt, Uber, FreeNow i inne firmy tego typu, nie oferują swoim kierowcom umowy o pracę, ani też umowy zlecenia czy o dzieło. W umowie o współpracy, zawieranej z firmą, występuje z resztą zapis o konieczności dopilnowania wszystkich formalności przez samych kierowców.

Jeżdżenie Boltem lub Uberem wyczerpuje znamiona pracy zarobkowej – jest to działalność podejmowana regularnie, dla pieniędzy. Aby zatem móc pracować legalnie, kierowca zobowiązany jest do rejestracji własnej działalności gospodarczej, w lokalnym urzędzie miasta lub gminy. Można to również zrobić przez Internet, wypełniając wniosek CEIDG-1. Podstawowym PKD będzie w tym momencie 49.32.Z (działalność taksówek osobowych) lub 49.39.Z (pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej niesklasyfikowany).

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej w taksówce Uber lub Bolt

Drugą kwestią problematyczną jest konieczność posiadania w samochodzie kasy fiskalnej, w celu drukowania rachunków. Ponownie część kierowców uważa, że obowiązek ten ich nie dotyczy. Tymczasem zgodnie z prawem, pasażer powinien otrzymać za przejazd rachunek lub fakturę VAT, a zatem kasa fiskalna musi znajdować się w pojeździe.

Osoby lepiej zaznajomione z prawem podatkowym mogą powołać się na przepis, zgodnie z którym sprzedaż towarów i usług na rzecz osób fizycznych do 20 tys. zł obrotu rocznie, nie wymaga posiadania kasy fiskalnej – a zatem kierowcy tylko dorabiający teoretycznie mogliby być zwolnieni z tego obowiązku. Tymczasem ta sama ustawa mówi wyraźnie, iż zwolnienie nie przysługuje przedsiębiorcom świadczącym usługi przewozów pasażerskich.

Na szczęście Uber, Bolt i inne firmy taksówkarskie, zaczęły dostrzegać problem i wprowadziły dla swoich kierowców bardzo pożądane usprawnienie: wirtualną kasę fiskalną. Kierowca rejestruje się do niej a Urząd Skarbowy otrzymuje już automatycznie informacje o świadczonych przejazdach. 

Wystawianie faktur i rachunków przez kierowców w ramach aplikacji

Każdy przejazd w ramach Uber czy Bolt musi być rejestrowany. Istnieje obowiązek wystawienia do niego rachunku, lub też na życzenie klienta – faktury VAT. Dla kierowcy to ogromne utrudnienie – ilość wykonywanych codziennie kursów oznacza mnóstwo wystawionych rachunków. I tym razem firma macierzysta przychodzi z pomocą.

Dzięki rejestracji do wirtualnej kasy fiskalnej, kierowca nie musi już drukować żadnych dokumentów – rachunki i faktury klienci pobierają bezpośrednio z aplikacji. Podobnie kierowca, przy czym nie musi on ściągać każdego dokumentu osobno, a jedynie raport zbiorczy. Dzięki temu zmniejszają się także koszty prowadzenia księgowości przez biuro rachunkowe, przy czym warto wybrać biuro zaznajomione ze specyfiką funkcjonowania firm taksówkarskich, z praktyką w rozliczaniu kierowców – ofertę sprawdź na https://a-zrachunki.pl/uber-bolt-freenow-obsluga-ksiegowa/.

Oprócz rachunku za przejazd dla klienta, firma wystawia także fakturę dla kierowcy, pobierając w ten sposób prowizję od jego działalności. Taka faktura stanowi koszt firmy, odpisywany od VAT. Tak jak w przypadku przejazdów, dokument ma formę zbiorczą (najczęściej obejmuje przejazdy z jednego tygodnia). 

Rozliczanie podatku VAT jako kierowca Bolt lub Uber

Do najbardziej skomplikowanych zagadnień w ramach prowadzenia taksówki w Bolt lub Uber, należą kwestie podatkowe. Kierowcy mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT, ale jednocześnie muszą składać deklaracje. Ponadto konieczna jest rejestracja do VAT UE, ponieważ ma miejsce import usług (firmy przewozowe mają siedziby za granicą). Kierowców obowiązuje ponadto standardowy podatek dochodowy.

Aby nie pogubić się w kwestiach formalnych, warto powierzyć księgowość swojej działalności zaufanemu biuru rachunkowemu, z doświadczeniem w obsłudze kierowców firm taksówkarskich z aplikacji (Bolt, Uber, FreeNow).

Początki bywają trudne – najbardziej skomplikowanym elementem współpracy z Bolt czy Uber jest umiejętne rozliczanie przejazdów. Niewątpliwie jednak szybko dojdziesz do wprawy, a dzięki pomocy wyspecjalizowanego biura rachunkowego, będziesz mógł skupić się na pracy, a nie na papierkowej robocie.