Ekstraklasa - zasady 2022. Schemat rozgrywek

Ekstraklasa - zasady 2022. Schemat rozgrywek

Polska Ekstraklasa – można ją kochać albo nienawidzić. Trzeba jednak przyznać, że ma w kraju wielu entuzjastów i zapalonych kibiców, którzy dopingują i śledzą poczynania swoich ukochanych drużyn. Na przestrzeni ostatnich lat zmieniały się nieco jej zasady, dlatego przybliżamy wam, kto awansuje, a kto spadnie z Ekstraklasy po sezonie 2022/23, a także kiedy jest start rozgrywek.


Format PKO BP Ekstraklasy

Do sezonu 2021/22 w Ekstraklasie występuje 18 zespołów, które grają w systemie “każdy z każdym”. Oznacza to, że rozegranych zostanie aż 306 meczów. Do I ligi spadają trzy zespoły, z miejsc 16-18, które zdobyły najmniejszą liczbę punktów. W przypadku takiej samej zdobyczy punktowej przez dwie lub więcej drużyn, o kolejności decyduje bilans meczów bezpośrednich, a później bilans bramkowy. Z niższego szczebla rozgrywkowego do Ekstraklasy awansują dwa pierwsze zespoły, a trzeci – beniaminek, wyłoniony zostanie na zasadzie baraży, w których udział biorą kluby z miejsc 3-6. Awans przed startem sezonu 2022/23 wywalczyły: Miedź Legnica, Widzew Łódź i Korona Kielce. Z Ekstraklasy spadły natomiast Bruk-Bet Termalica Nieciecza, Górnik Łęczna i Wisła Kraków.

Jak to zwykle bywa przed sezonem, legalni bukmacherzy w Polsce na kilka tygodni przed startem rozgrywek oferują już możliwość wytypowania triumfatorów, a także spadkowiczów. Jednym z nich jest eWinner. Bukmacher poza szeroką ofertą posiada także atrakcyjny bonus powitalny. Jeśli chcecie uzyskać do niego dostęp, wykorzystajcie eWinner kod promocyjny. W jego skład wchodzi wiele bonusów, freebetów i promocji.

Najważniejsze daty przed startem sezonu Ekstraklasy

Inaugurację sezonu 2022/23 w PKO BP Ekstraklasie zaplanowano na 15 lipca 2022 roku, natomiast ostatnia kolejka rozegrana zostanie 21 maja 2023 roku. W tym sezonie dość nietypowo, przerwa zimowa rozpocznie się pod koniec listopada. Jest to związane z datą otwarcia Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Katarze. Zazwyczaj mundial rozpoczynał się w połowie lipca i nie kolidował on z rozgrywkami w większości lig europejskich. Tegoroczna edycja z uwagi na egzotyczne miejsce, w którym temperatura przez większość roku jest bardzo wysoka, zaplanowana została na 21 listopada.

Początek przerwy zimowej zaplanowany jest na 21 listopada, a ligowcy do gry powrócą dopiero w weekend 28-29 stycznia. W tym czasie otwarte będzie zimowe okienko transferowe, podczas którego zespoły będą mogły skupić się na transferach i ewentualnym wzmocnieniu kadr. 

Ekstraklasa w liczbach – ile czeka nas kolejek?

Jesienią zespoły z Ekstraklasy rozegrają siedemnaście kolejek. Później, przez wzgląd na Mistrzostwa Świata w Katarze, odpoczną od ligowej rywalizacji. Czeka ich ponad dwumiesięczna przerwa. Do gry wrócą dopiero pod koniec stycznia. O tym, kiedy rusza Ekstraklasa poinformował jej prezes – Marcin Animucki.

Sezon PKO BP Ekstraklasy podzielony jest na rundę jesienną i wiosenną. Ponieważ od rozgrywek 2021/22 w najwyższej klasie rozgrywkowej występuje 18, a nie jak miało to miejsce do tej pory 16 drużyn, rozegranych zostanie 306 meczów. W każdej z rund zaplanowano 17 kolejek, co łącznie daje nam 34 kolejki w trakcie najbliższego sezonu Ekstraklasy. 

W zeszłym sezonie triumfatorem rozgrywek PKO BP Ekstraklasy został Lech Poznań. Rywalizacja była niezwykle zacięta i dopiero w przedostatniej kolejce poznaliśmy mistrza Polski. Z uwagi na tak dobrą dyspozycję, to właśnie Kolejorz jest faworytem bukmacherów do triumfu w rozgrywkach 2022/23. Zaraz za nim według przewidywań znajduje się Legia Warszawa, a dalej Raków Częstochowa.

Źródło: Publikacja partnera