Nadzieja.

Słowo na dziś to: nadzieja. Rynek żyje nadzieją na porozumienie OPEC oraz na to, iż F. Fillon wygra wybory prezydenckie we Francji i zatrzyma powiew zmian politycznych. A jeśli była nadzieja na lepszy PKB Polski, to dziś została rozwiana.


Michał Sikora

USA nie zwalniają tempa.

Rynek wyczekuje na finał negocjacji i decyzję OPEC w sprawie zamrożenia produkcji ropy. Mimo iż szanse na osiągnięcie porozumienia tradycyjnie wydawały się niewielkie, dzisiejsze doniesienia z Wiednia wskazują na rosnące szanse takiej możliwości. W rezultacie ceny ropy rosną już dziś o 7%.

Zwyczajowo notowania czarnego złota i dolara poruszają się w przeciwnych kierunkach, zatem potencjalna ugoda mogłaby wyhamować amerykańską walutę. Stany Zjednoczone nie mają jednak zamiaru zwalniać tempa, co pokazał wczorajszy odczyt PKB. Największa gospodarka świata rozwijała się w III kwartale najszybciej od ponad 2 lat, dostarczając jeszcze jednego argumentu przemawiającego za podniesieniem stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Dziś oraz w piątek opublikowane zostaną kolejne i ostatnie już przed grudniowym posiedzeniem istotne dane: PCE deflator oraz zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym.

Tymczasem, we Francji Francois Fillon zdecydowanie wygrał prawybory prawicowców i centrystów i w przyszły roku stanie w szranki z Marine Le Pen w zmaganiach o fotel prezydencki. Wielu uważa, iż jest on wystarczająco silnym kandydatem, aby wygrać i utrzymać status quo, zatrzymując jednocześnie falę, która doprowadziła do przemian politycznych w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych. Dzięki temu notowania euro poszły nieco w górę, jednak nadal utrzymują się blisko niedawnych minimów w oczekiwaniu na wynik niedzielnego referendum konstytucyjnego we Włoszech.

Polska.

Najnowszy odczyt PKB Polski w III kwartale okazał się jeszcze gorszy niż wcześniej szacowano i wyniósł zaledwie 2,5%. W ostatnich dniach OECD, JP Morgan oraz Fitch obniżyły swoje prognozy wzrostu dla naszego kraju. Obawy o stan gospodarki zatem narastają, co może doprowadzić do powrotu dyskusji nad obniżeniem stóp procentowych w przyszłym roku. Sytuacja wewnętrzna wygląda nieciekawie, czynniki zewnętrzne również niosą duży ładunek ryzyka, co nieuchronnie przyczynia się do utrzymania słabości złotego.


Waluty wyceniane są następująco (godz. 13:55):

CHF/PLN – 4,1078 / 4,1379
EUR/PLN – 4,4324 / 4,4625
USD/PLN – 4,1613 / 4,1924
GBP/PLN – 5,1912 / 5,2365
EUR/USD – 1,0608 / 1,0686

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

30. listopada:
13:45 Eurostrefa Wystąpienie prezesa EBC, Mario Draghi’ego
14:15 USA Raport ADP o zmianie zatrudnienia
14:30 USA PCE Deflator
15:45 USA Indeks Chicago PMI
16:30 USA Zapasy ropy Crude

1. grudnia:
2:45 Chiny Indeks PMI przemysłu
9:00 Polska Indeks PMI przemysłu
10:30 Wielka Brytania Indeks PMI przemysłu
11:00 Eurostrefa Stopa bezrobocia
14:30 USA Liczba osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych
14:30 USA Nowozarejestrowani bezrobotni

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl