Zmora „wielkiej” trójki nadciąga.

Seria 10 wzrostowych sesji dolara dobiega końca. Pakiet stymulacyjny EBC będzie kontynuowany do skutku. Złoty próbuje odrabiać straty mimo kiepskich odczytów. Nadchodzi czas rewizji ratingu Polski.


Michał Sikora

Seria dolara dobiega końca.

Początek tygodnia przynosi lekką zwyżkę notowań złotego i, jak się zdaje, początek wyczekiwanej korekty notowań.  Dolar umacniał się na szerokim rynku przez 10 kolejnych sesji, notując najdłuższą serię wzrostów od ponad 3 lat. Przyczyniały się do tego rosnące oczekiwania grudniowej podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną oraz plany stymulacji fiskalnej nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych, D. Trump’a.

Indeks amerykańskiej waluty, mierzący jej siłę względem koszyka głównych walut, osiągnął najwyższe wartości od 13 lat. Kurs pary USD/JPY zyskał w tym miesiącu już ponad 6% i wybił się powyżej  poziomu 110 jenów po raz pierwszy od pół roku, natomiast eurodolar znalazł się najniżej od blisko półtora roku. W piątek prezes Europejskiego Banku Centralnego poinformował, iż pakiet stymulacyjny będzie kontynuowany do czasu, aż będzie pewne, że inflacja znacząco się podniosła.

Odczyt za ubiegły miesiąc wynosił zaledwie 0,5%, więc do celu w okolicach 2% jeszcze daleka droga. Dziś Mario Draghi będzie przemawiał ponownie, tym razem przed Parlamentem Europejskim w Strasburgu.

Czas na odrabianie strat.

Złoty od rana zyskuje i tak powinno zostać. Szczególnie, że opublikowane dziś słabe dane o produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej nie spowodowały odwrócenia kierunku notowań, co potwierdza korzystne warunki do przetestowania wsparć. Ponownie za to próbuje straszyć agencja ratingowa Moody’s, która w swoim komentarzu negatywnie oceniła ustawę obniżającą wiek emerytalny.

Nie omieszkała również skrytykować zarówno obecnego rządu, nazywając go „mniej przewidywalnym”, jak i jego „nieszablonowych rozwiązań”. Moody’s dokona kolejnej rewizji ratingu w połowie stycznia, natomiast już 2. grudnia swój raport wyda agencja Standard & Poor’s. Pozostając w temacie ratingu, trzecia z „wielkich” instytucji, czyli Fitch, kilka dnia temu zakomunikowała, iż pomimo słabych danych w III kwartale jest spokojna o wzrost gospodarczy Polski.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:00):

CHF/PLN – 4,1184 / 4,1484
EUR/PLN – 4,4121 / 4,4421
USD/PLN – 4,1491 / 4,1791
GBP/PLN – 5,1714 / 5,2165
EUR/USD – 1,0596 / 1,0674

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

21. listopada:
17:30 Eurostrefa Wystąpienie prezesa EBC, Mario Draghi’ego

22. listopada:
16:00 Eurostrefa Indeks zaufania konsumentów
16:00 USA Indeks Fed z Richmond
16:00 USA Sprzedaż domów na rynku wtórnym

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl