Przyszłość złotego.

Szanse na grudniową podwyżkę stóp procentowych w USA wynoszą już 91%. Dolar pozostaje najbardziej pożądaną walutą świata. Złoty tymczasem osuwa się do nowych minimów.


Michał Sikora

Lepszy niż się spodziewano odczyt sprzedaży detalicznej w USA w październiku pomógł przybliżyć notowania dolara do 11-miesięcznych maksimów w relacji do euro oraz 5-miesięcznych szczytów względem jena. Inwestorzy kontynuują dyskontowanie grudniowej podwyżki stóp procentowych, której prawdopodobieństwo na rynku terminowym wyceniane jest już na 91%.

W kontekście sytuacji złotego, chciałoby się powiedzieć, że najgorsze już za nami i może być tylko lepiej. Spodziewana zmiana kosztu pieniądza w Stanach Zjednoczonych powinna być już w dużej mierze uwzględniona w cenie, a jeśli Fed zechce raz jeszcze zaskoczyć rynek i nie zmieni oprocentowania, to tym lepiej dla złotego, bo powiększy rozmiary korekty notowań w dół. Ale… wobec ostatnich danych z amerykańskiej gospodarki oraz zapowiadanych przez nowego prezydenta, D. Trump’a, stymulacji fiskalnej oraz zwiększenie wydatków rządowych brak podwyżki stóp przez Rezerwę Federalną wydaje się tym razem rzeczywiście mało prawdopodobny.

Co więcej, w dłuższej perspektywie eurodolar nieuchronnie zmierza w kierunku równowagi, wobec czego tym ciężej złotemu będzie odwrócić kierunek notowań. Zwłaszcza w obliczu przemian zachodzących w Europie i sytuacji gospodarczej w samej Polsce. Sprawa scenariusza Brexitu pozostaje wciąż niejasna (odwołanie rządu od decyzji o wymaganej akceptacji ustawy przez Parlamentu), do referendum szykują się tymczasem Włosi, a przyszły rok przyniesie również wybory prezydenckie we Francji oraz Niemczech.

Wysoki poziom niepewności będzie się zatem utrzymywał jeszcze długo. Z kolei, ostatnie odczyty makroekonomiczne z Polski wypadły blado, choć akurat w kwestii PKB z oceną należy jeszcze poczekać na bardziej szczegółowe dane. Komentarze przedstawicieli Rady Polityki Pieniężnej wskazują jednak, iż stopy procentowe pozostaną raczej niezmienione nawet przez kolejny rok. A co niektórzy analitycy powracają nawet do dyskusji o obniżce oprocentowania. To akurat dobre informacje dla kredytobiorców złotowych, natomiast w kontekście rynku walutowego przemawiają za utrzymywaniem się niskich notowań polskiej waluty w relacji do zagranicznych dewiz. 

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:30):

CHF/PLN – 4,1235 / 4,1535
EUR/PLN – 4,4236 / 4,4535
USD/PLN – 4,1277 / 4,1578
GBP/PLN – 5,1340 / 5,1771
EUR/USD – 1,0679 / 1,0757

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

16. listopada:
15:15 USA Produkcja przemysłowa
16:30 USA Zapasy ropy Crude

17. listopada:
10:30 Wielka Brytania Sprzedaż detaliczna
11:00 Eurostrefa Inflacja
14:30 USA Inflacja
14:30 USA Liczba osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych
14:30 USA Nowozarejestrowani bezrobotni
14:30 USA Indeks Fed z Filadelfii

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl