Stany mlekiem i miodem płynące.

Złoty blisko tegorocznych minimów. Wolny piątek przyniósł radykalne zmiany notowań dolara oraz walut krajów rozwijających się. Inwestorzy dają się ponieść populistycznym zapowiedziom Trump’a, obawiając się jednocześnie o stabilność polityczną w Europie. 


Michał Sikora

Poważna przecena złotego

Od paniki do euforii. Donald Trump szybko przełamał lody i zdobył sympatię rynków, które mocno obawiały się jego wyboru na prezydenta Stanów Zjednoczonych. W pierwszych wywiadach zdecydowanie złagodził swoją retorykę w kilku istotnych kwestiach, m.in. deportacji nielegalnych imigrantów, pojednania z H. Clinton oraz B. Obama.

Ponadto, wprowadzenie zapowiadanych w przedwyborczej kampanii reform, renegocjacja porozumień handlowych i przede wszystkim stymulacja fiskalna poprzez cięcie podatków oraz wzrost wydatków rządowych powinny wytworzyć presję inflacyjną, z która z kolei może zmusić Fed do szybszego zacieśniania polityki pieniężnej. Dodatkowo, niektórzy uważają, że deportacja emigrantów w sytuacji pełnego zatrudnienia wymusi wzrost płac, a zatem pośrednio również inflacji. W tej atmosferze krainy mlekiem i miodem płynącej notowania dolara szybują do rekordowo wysokich poziomów, co najmocniej odczuwają waluty krajów rozwijających się, czyli również złoty.

Polska waluta zaczęła nurkować już w czwartkowe popołudnie, a piątkowe święto i związana z nim niewielka płynność ułatwiły dalsze osuwanie się kursów. W rezultacie frank znalazł się na najwyższych poziomach od początku lipca, a euro oraz dolar szturmują tegoroczne maksima. Wybór Trump’a skutkuje także tym, że nawet słaby do tej pory funt mocno odbija się od dna. Z jednej strony przyczynia się do tego obietnica Republikanina zawarcia nowej umowy handlowej z Wielką Brytanią, co stanowczo wykluczał poprzedni prezydent USA.

Z drugiej strony, rosnąca popularność populistycznych ruchów, które doprowadziły do radykalnych decyzji w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych, budzi obawy o przyszłość krajów europejskich, np. Francji. Dzięki temu funt znacznie zyskuje w relacji do wspólnej waluty.

Najbliższy tydzień

Z początkiem tygodnia zostaną opublikowane ważne dla Polski odczyty inflacji oraz PKB. Ponadto, najbliższe dni przyniosą również wystąpienia prezesa EBC, M. Draghi’ego i prezes Fed, J. Yellen oraz publikację sprawozdania z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. 

Waluty wyceniane są następująco (godz. 13:45):

CHF/PLN – 4,0984 / 4,1294
EUR/PLN – 4,3906 / 4,4226
USD/PLN – 4,0774 / 4,1075
GBP/PLN – 5,1010 / 5,1501
EUR/USD – 1,0726 / 1,0804

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

14. listopada:
14:00 Polska Inflacja

15. listopada:
8:00 Niemcy PKB
10:00 Polska PKB
10:30 Wielka Brytania Inflacja
11:00 Eurostrefa Sentyment ekonomiczny ZEW
14:30 USA Sprzedaż detaliczna

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl