Inwestorzy ochłonęli po EBC, tani dolar


Ireneusz Tyter

Piątek rozpoczyna się niewielkimi wzrostami wszystkich giełdowych indeksów w Azji. Po opadnięciu wczorajszych emocji związanych z luzowaniem polityki monetarnej w strefie euro mocno rosną główne giełdy w Europie. Cena ropy Crude w reakcji na większe zapotrzebowanie na paliwa w USA pokonała wczoraj kolejny szczyt i rośnie wyraźnie ponad 28$ za baryłkę. W dalszym ciągu umacnia się złoty, co jest najbardziej widoczne w notowaniach z dolarem USD/PLN i funtem GBP/PLN. Za amerykańską walutę płacimy najmniej od grudnia kiedy dolar kosztował 3,85. 

Wczorajsze posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego wywołało prawdziwą huśtawkę nastrojów na rynkach.  Obniżono stopy:

- refinansową z 0,05% do 0,00%

- depozytową z -0,30% do -0,40%

- pożyczek dla banków z EBC z 0,3% do 0,25%

Obniżka stóp procentowych okazała się mocniejsza od oczekiwań co w połączeniu z rozszerzeniem programu skupu aktywów, wywołało na początku entuzjazm na giełdach i mocną przecenę europejskiej waluty. Sytuacja odwracała się w trakcie konferencji po posiedzeniu EBC. Prezes Mario Draghi powiedział, że nie należy oczekiwać kolejnych obniżek stóp. Inwestorzy odebrali to jako sygnał iż Banki Centralne nie mają już amunicji, środków do pobudzenia inflacji. Argumenty prezesa EBC, że na efekty luzowania polityki pieniężnej trzeba dłużej poczekać zostały zignorowane. Na giełdach euforia zamieniła się w rozczarowanie i wyprzedaż. Euro błyskawicznie odrobiło straty i umocniło się w stosunku do dolara. Skalę emocji na rynku oddaje blisko 400 pipsowy rozmiar świecy na EUR/USD. Mimo tego, że skala luzowania ilościowego była większa od oczekiwań, efekt końcowy marcowego posiedzenia jest ten sam jak miało to miejsce w grudniu, gdy program luzowania okazał się zdecydowanie skromniejszy od oczekiwań – euro mocno zyskało do dolara. 

Polska

Dziś posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, po którym o godzinie 16 opublikowany zostanie komunikat. Oczekuje się, że stopy procentowe pozostaną bez zmian.

W Wenecji Komisja Wenecka omówi i zaopiniuje temat nowelizacji polskiej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. 

Dzisiejsze dane makroekonomiczne zza oceanu nie powinny wiele namieszać na głównych rynkach. Ważne dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej z Chin pojawią się w sobotę rano ale na ich efekt trzeba będzie zaczekać do poniedziałku. W przyszłym tygodniu odbędą się kolejne ważne posiedzenia, mające wpływ na zachowanie głównych rynków. 15 marca poznamy politykę monetarną Banku Centralnego Japonii a dzień później politykę Federalnego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku w USA (FOMC).

Waluty analiza na godzinę 11:20

CHF/PLN – 3,936
Mocny w ostatnich tygodniach złoty sprowadził notowania w relacji frankiem w pobliże tegorocznych minimów. Dziś przed południem skokowe osłabienie franka sprawiło, że kurs poprawił lutowe minimum. Frank jest najtańszy od grudnia kiedy to kosztował 3,889.

EUR/PLN – 4,316
Półtoramiesięczny trend spadkowy wyhamował przed okrągłym poziomem 4,30. Z drugiej strony spodziewana obniżka stóp procentowych przez EBC w najbliższy czwartek nie pozwala wspólnej walucie na mocniejsze odbicie. Najbliższe wsparcie 4,30, opór 4,35 i 4,37..

USD/PLN – 3,889
Złoty kontynuuje aprecjację w stosunku do amerykańskiej waluty. Celem jest lutowe minimum 3,887 a najbliższy opór to okrągła bariera 4 zł.

GBP/PLN – 5,557
Para po odbiciu od linii trendu spadkowego powraca do spadków w kierunku lutowego minimum 5,50.

EUR/USD – 1,110
Kurs Eurodolara odreagowuje wczorajszy skokowy wzrost, korekta powinna zatrzymać się przed 1,1050 które stanowiło wcześniejszy opór.


Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

11. marca:

14:30

USA

Indeks cen eksportu i importu

16:00

Kanada

Zmiana zatrudnienia

16:00

Polska

Komunikat po posiedzeniu RPP

12. marca:

06:30

Chiny

Produkcja przemysłowa

06:30

Chiny

Sprzedaż detaliczna

Ireneusz Tyter, specjalista ds. Rynku Walutowego oraz Transferów Pieniężnych
Źródło: inkantor.pl