Nieszczęścia chodzą parami.

Wyprzedaż dolara pogłębia się. Kolejna afera z udziałem Clinton. Trump wysuwa się na prowadzenie w przedwyborczych sondażach. Tydzień banków centralnych.


Michał Sikora

Brudna walka o Biały Dom.

Niepewność związana z ostatecznym wynikiem wyścigu o fotel prezydencki Stanów Zjednoczonych przyczyniła się podczas wczorajszej sesji do pogłębienia wyprzedaży dolara, który osłabił się do 3-tygodniowych minimów w relacji do euro. Najnowsze sondaże sugerują, iż sytuacja zmieniła się diametralnie i szala zwycięstwa przechyliła się minimalnie w stronę D. Trump’a.

Kandydatka Demokratów przeżywa ostatnio trudne chwile. Dopiero co FBI ogłosiło wznowienia śledztwa w sprawie tzw. afery mailingowej, a teraz otrzymała kolejny cios w postaci podejrzeń, iż znała pytania do przedwyborczych debat. Walka o Biały Dom niekorzystnie odbija się na dolarze, a niepewność związana z jej ostatecznym rezultatem skłania inwestorów do szukania schronienia w bezpieczeństwie jena oraz franka. Ewentualne zwycięstwo Trump’a utożsamiane jest przez rynek ze wzrostem ryzyka niepokojów społecznych, politycznych oraz finansowych i potencjalnym odłożeniem przez Fed terminu następnej podwyżki stóp procentowych.

Szanse na grudniową zmianę oprocentowania spadły w ostatnich dniach z 78% do 73%, co również daje argument do realizacji zysków na dolarze po kilku tygodniach nieprzerwanych wzrostów. I prawdopodobnie właśnie to, a nie czynniki polityczne, jest główną przyczyną korekty notowań dolara. Szczególnie, że mocno w relacji do amerykańskiej waluty zyskuje polski złoty, który w przypadku rosnącego ryzyka rynkowego powinien tracić. Zobaczymy, jakie nastroje zapanują wśród inwestorów po dzisiejszym komunikacie po posiedzeniu FOMC.

Tydzień banków centralnych.

Bank Japonii kolejny raz pozostawił swoją politykę pieniężną bez zmian. Dziś poznamy decyzję Rezerwy Federalnej i tu również niewielu spodziewa się jakiejś niespodzianki. Jutro natomiast odbędzie się posiedzenie Banku Anglii. Prezes Mark Carney poinformował wczoraj, iż pozostanie na czele tej instytucji do 2019r., zamykając usta krytykom wzywającym go do ustąpienia ze stanowiska. Oznacza to, iż przeprowadzi on Wielką Brytanię przez proces wyjścia z Unii Europejskiej, co zostało pozytywnie przyjęte przez rynek i zaowocowało wzrostem notowań funta. Jedna niewiadoma w kwestii Brexitu mniej zatem.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 13:30):

CHF/PLN – 4,0054 / 4,0354
EUR/PLN – 4,3097 / 4,3397
USD/PLN – 3,8835 / 3,9135
GBP/PLN – 4,7864 / 4,8303
EUR/USD – 1,1057 / 1,1136

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

2. listopada:
13:15 USA Raport ADP o zmianie zatrudnienia
15:30 USA Zapasy ropy Crude
19:00 USA Stopa procentowa

3. listopada:
9:30 Wielka Brytania Indeks PMI usług
11:00 Eurostrefa Stopa bezrobocia
13:00 Wielka Brytania Stopa procentowa
13:30 USA Liczba osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych
13:30 USA Nowozarejestrowani bezrobotni

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl