Jest ryzyko, jest zabawa.

Walka o fotel prezydenta USA nabrała rumieńców. Rynek boi się Trumpa – dolar w dół. Gospodarka USA rozwija się najszybciej od 2 lat. Początek listopada obfity w szereg istotnych wydarzeń.


Michał Sikora

Dolar słabnie.

Wydawało się, że wyścig o fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych został już rozstrzygnięty, ale FBI postarało się go urozmaicić, aby trzymał w napięciu do samego końca. W piątek agencja poinformowała o wznowieniu śledztwa w sprawie afery mailingowej H. Clinton.

Wiadomość ta, uruchamiając reakcję łańcuchową, znacznie ożywiła notowania na rynku walutowym. Po pierwsze, spadek popularności byłej Sekretarz Stanu przekłada się na wzrost szans D. Trumpa. To z kolei pociąga za sobą wzrost niepewności  i ryzyka destabilizacji w świecie politycznym, społecznym i finansowym.

Dolar natychmiast zaczął tracić na wartości na rzecz walut postrzeganych jako bezpieczne, czyli jena oraz franka, a także osłabił się w relacji do euro. Nie pomógł mu nawet piątkowy świetny odczyt PKB, który pozostał niejako w cieniu wydarzeń politycznych. Raport pokazał, iż amerykańska gospodarka rozwijała się w III kwartale w najszybszym tempie od 2 lat, przekraczając oczekiwania ekonomistów.

Drugą przyczyną, z powodu której dane te nie przełożyły się na wzrost notowań dolara, może być fakt, iż dyskontowanie grudniowej podwyżki stóp procentowych przez FOMC już się zakończyło. Piątkowy odczyt inwestorzy mogli uznać za przypieczętowanie tej decyzji i sygnał do rozpoczęcia realizacji zysków po kilku tygodniach nieustannej aprecjacji amerykańskiej waluty.

Emocjonujący początek listopada.

Początek listopada będzie zapowiada się zatem bardzo interesująco z uwagi na szereg istotnych wydarzeń. Już jutro odbędzie się posiedzenie Banku Japonii, w środę spotkanie FOMC, a w czwartek decyzję w sprawie stopy procentowej podejmie Bank Anglii. W piątek natomiast nastąpi odczyt zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, czyli tzw. payrolls’ów – kluczowego wskaźnika dla Fed w kwestii zmiany oprocentowania.

Z kolei, 8. listopada zakończy się walka o fotel prezydenta USA, która ostatnio nabrała rumieńców. Złoty tymczasem utrzymuje się w konsolidacji i będzie pozostawał pod wpływem wydarzeń na szerokim rynku. Z istotnych wydarzeń krajowych, 15. listopada opublikowany zostanie odczyt PKB za III kwartał. Ewentualne słabe dane mogą spowodować powrót dyskusji o obniżce stóp procentowych, powodując dalsze osłabienie polskiej waluty.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 13:15):

CHF/PLN – 3,9871 / 4,0162
EUR/PLN – 4,3082 / 4,3372
USD/PLN – 3,9324 / 3,9615
GBP/PLN – 4,7870 / 4,8310
EUR/USD – 1,0911 / 1,0991

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

31. października:
13:30 USA PCE
14:45 USA Indeks Chicago PMI

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl