Słabsze dane to wciąż dobre dane.

Wyniki Deutsche Banku nie wzbudziły emocji. Pozytywnie zaskoczył PKB Wielkiej Brytanii. Słabsze dane z USA bez wpływu na notowania dolara i szanse podwyżki stóp procentowych.


Michał Sikora

Publikacja wyników Deutsche Banku nie wzbudziła jednak większych emocji, jak się tego powszechnie spodziewano. Bank odnotował zyski i to nawet większe od prognozowanych. Pozytywne wieści dotarły również z Wielkiej Brytanii, której gospodarka w pierwszym kwartale po czerwcowym referendum rosła w szybszym tempie niż oczekiwano. Wskazuje to, iż kraj radzi sobie całkiem nieźle w po-Brexitowej rzeczywistości, jednak to nie przekonuje rynku, który bardziej zainteresowany jest sposobem ułożenia nowych relacji między Wielką Brytanią a Unią Europejską.  

Impuls wzrostowy okazał się bardzo krótkotrwały, a otwarcie sesji za Oceanem przyniosło spadek notowań nie tylko funta, ale również euro oraz jena. Co ciekawe, wcale nie za sprawą olśniewających danych ze Stanów Zjednoczonych. Odczyty okazały się słabsze niż się spodziewano. Zamówienia na dobra trwałego użytku spadły we wrześniu, natomiast liczba nowozarejestrowanych bezrobotnych zmniejszyła się w poprzednim tygodniu mniej niż oczekiwano. Mimo to prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych przez Fed w grudniu, wyceniane przez rynek instrumentów pochodnych, nieustannie rośnie i wynosi już ponad 75%.

Wynika z tego, że inwestorzy już podjęli decyzję w kwestii zmiany oprocentowania i każde nie rozczarowujące dane uznają za dobre i potwierdzające ich przeczucia. Wobec niepewności związanej z Brexitem, problemów gospodarek Japonii oraz Europy, dolar pozostaje „jedyną” rozsądną inwestycją i dzisiejszy odczyt PKB Stanów Zjednoczonych musiałby być naprawdę katastrofalny, aby to zmienić.

W kontekście złotego natomiast można zauważyć, iż dolar ma problem ze sforsowaniem bariery 4 zl, co skłania do pytania o to, czy rynek nie zdyskontował już grudniowej podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Piątkowe dane z USA powinny dać odpowiedź. 

Waluty wyceniane są następująco (godz. 13:45):

CHF/PLN – 3,9855 / 4,0156
EUR/PLN – 4,3164 / 4,3465
USD/PLN – 3,9530 / 3,9830
GBP/PLN – 4,7909 / 4,8347
EUR/USD – 1,0882 / 1,0961

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

28. października:
14:00 Niemcy Inflacja
14:30 USA PKB
16:00 USA Indeks zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl