Funt szykuje się do nurkowania?

Koniec nadziei na zacieśnianie polityki pieniężnej przez EBC. Dolar pozostaje mocny, a złoty słaby z powodu obaw o PKB. Tydzień ważnych odczytów i przemówień w USA oraz Wielkiej Brytanii.


Michał Sikora

Szeroki rynek

Po tym jak Europejski Bank Centralny zdementował w poprzednim tygodniu doniesienia, iż rozważa zmniejszenie rozmiaru programu skupu aktywów, wspólnej walucie brakuje argumentów do zyskiwania pola względem dolara. Perspektywa utrzymania rozbieżności polityk pieniężnych realizowanych przez Europę oraz USA sprzyja amerykańskiej walucie i zepchnęła notowania eurodolara do poziomów niewidzianych od marca. I nawet jeśli dane zza Oceanu raz są pozytywne, a innym razem rozczarowujące, to nie są w stanie spowodować trwałej wyprzedaży dolara i zmiany nastrojów w kwestii grudniowej podwyżki stóp procentowych. W zasadzie tylko zwycięstwo Donalda Trump’a mogłoby zmienić rynkowy sentyment, jednak jest to bardzo mało prawdopodobne. Notowania dolara rosną również w relacji do japońskiego jena i utrzymują się na rekordowych poziomach zarówno względem euro, jak i chińskiego juana oraz funta. Przed brytyjską walutą ważny tydzień. Już jutro prezes Banku Anglii, Mark Carney, będzie przemawiał nt. konsekwencji Brexitu przed Komisją ds. Ekonomicznych Izby Lordów. Natomiast w piątek zostanie opublikowany odczyt PKB za III kw., czyli za pierwszy okres po czerwcowym referendum. Potencjalnie stwarza to zagrożenie powrotu niepewności i szeregu obaw, a zatem może dostarczyć również argumentów do osłabienia szterlinga.

Polska

Mocny dolar siłą rzeczy znajduje odbicie w spadających notowaniach złotego w relacji do głównych zagranicznych dewiz. Frank już kilka dni temu powrócił powyżej poziomu 4 zł, a amerykańska waluta również otarła się o tę barierę. Na słabość złotego wpływają również ostatnie słabe odczyty z polskiej gospodarki o sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej, które budzą obawy o tempo wzrostu PKB w III kw. Jeśli one się potwierdzą, to mówi się, iż ponownie może rozgorzeć dyskusja o ewentualnej obniżce stóp procentowych.

W temacie ustawy frankowej, w piątek Sejm zagłosował przeciw odrzuceniu poselskich projektów Kukiz’15 i PO. Zatem wszystkie 3 propozycje, razem z prezydencką, zostaną teraz skierowane do dalszych prac w komisji finansów. 

Waluty wyceniane są następująco (godz. 13:30):

CHF/PLN – 3,9838 / 4,0138
EUR/PLN – 4,3026 / 4,3326
USD/PLN – 3,9490 / 3,9790
GBP/PLN – 4,8310 / 4,8740
EUR/USD – 1,0861 / 1,0940

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

25. października:
Polska Stopa bezrobocia
15:00 USA Indeks cen nieruchomości
16:00 USA Indeks zaufania konsumentów
16:00 USA Indeks Fed z Richmond
16:35 Wielka Brytania Wystąpienie prezesa Banku Anglii, Marka Carney’a, nt. konsekwencji Brexitu przed Komisją ds. Ekonomicznych Izby Lordów
17:30 Eurostrefa Wystąpienie prezesa EBC, Mario Draghi’ego, w Berlinie

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl