Banki boją się ustawy spreadowej.


Michał Sikora

Dolar ponownie zyskuje po danych z chińskiej gospodarki, jednak inwestorzy pozostają ostrożni wobec testowania nowych szczytów przed publikacją kolejnych odczytów z USA. Amerykańska waluta złapała wiatr w żagle podczas porannej sesji w Azji, dzięki zmniejszeniu się obaw o spowolnienie w Chinach po informacjach, iż inflacja producencka wzrosła w minionym miesiącu po raz pierwszy od ponad 4 lat, kończąc fazę deflacji i wzmacniając nadzieje na przyrost zysków przedsiębiorstw.

Dolar pozostaje zatem mocny, jednak trudno powiedzieć, aby rynkowe nastroje na dobre przesunęły się w stronę ryzykownych aktywów. Szczególnie, że jeszcze dziś zaprezentowana zostanie kolejna porcja danych z USA, a inwestorzy będą również nasłuchiwać również wystąpienia prezes Fed, Janet Yellen. Co więcej, nie dalej jak wczoraj chińska gospodarka przypomniała o swoich słabościach, dostarczając kolejnych powodów do obaw. Eksport tego kraju mierzony w dolarze zanurkował dramatycznie we wrześniu 10% w skali rocznej, po spadku o 2,8% w sierpniu.

Odczyt ten stał się pretekstem do chwilowej realizacji zysków na dolarze. Niemniej, amerykańska waluta pozostaje na fali wznoszącej, dzięki rosnącym szansom na grudniową podwyżkę stóp, które rynek wycenia już na 70%. Oczekiwania te, poza retoryką przedstawicieli Fed, otrzymały również wczoraj solidne wsparcie w cotygodniowym raporcie z rynku pracy, który pokazał, iż liczba nowozarejestrowanych bezrobotnych utrzymuje się na poziomach 43-letnich minimów.  Niższa niż prognozowano była również ilość wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. 

Tymczasem Komisja Nadzoru Finansowego oszacowała, iż łączne koszty banków, wynikające z wprowadzenia  ustawy o zwrocie spreadów, wyniosłyby 9,3 mld zł. Kancelaria prezydenta zakładała natomiast wydatki na poziomie 3,6-4 mld zł. KNF podał również, że uwzględniając wpływ projektowanej ustawy liczba banków przewidujących powstanie straty na koniec 2016r. wzrosłaby z 1 do 9 spośród 28 instytucji objętych programem.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:15):

CHF/PLN – 3,9449 / 3,9750
EUR/PLN – 4,2871 / 4,3171
USD/PLN – 3,8955 / 3,9255
GBP/PLN – 4,7643 / 4,8082
EUR/USD – 1,0963 / 1,1042

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

14. października:
14:30 USA Sprzedaż detaliczna
19:30 USA Wystąpienie prezes Fed, Janet Yellen

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl