Nagłe osłabienie franka, tegoroczne minima


Ireneusz Tyter

Ceny ropy Crude zanotowały wczoraj kolejny szczyt testując strefę oporu powyżej 38$ za baryłkę. Okazało się to okazją do dynamicznej realizacji zysków, ostatecznie cena stopniała o ponad 4% do 36$.. Wznowiły się obawy o kondycję chińskiej gospodarki po opublikowaniu negatywnie zaskakujących danych bilansu handlowego. Główne parkiety Europy a także WIG20 zakończyły  wtorek pod kreską. Korekta jest jak na razie płaska, dziś rano nie widać chęci jej pogłębienia.

Wielka Brytania                           

Dzisiaj o 10:30 opublikowane dane dotyczące produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii. Odczyt okazał się mieszany, dane za styczeń 0,3% m/m okazały się słabsze od oczekiwań 0,5% a w ujęciu rocznym minimalnie lepsze (0,2% wobec oczekiwanych 0,1%). Funt zareagował nieznacznym umocnieniem. EUR/GBP testuje dość ważny dla rozpoczętego w grudniu trendu wzrostowego poziom 0,77.

 Polska

Rozpoczęło się Forum Bankowe 2016 – konferencja środowiska bankowego. Tematem przewodnim spotkania, na którym obecni są przedstawicieli banków, Ministerstwa Finansów, NBP, KNF i naukowców jest rola banków w programie oczekiwanego przyspieszenia gospodarczego kraju. 

Najistotniejsze wydarzenia w dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznym będą miały miejsce po południu za oceanem. Decyzja w sprawie stóp procentowych w
Kanadzie oraz dane dotyczące zapasów ropy w USA. Jutro wydarzenie tygodnia - o godzinie 13:45 publikacja stopy procentowej przez Europejski Bank Centralny.

Waluty - analiza na godzinę 11:50

CHF/PLN – 3,928
Mocny w ostatnich tygodniach złoty sprowadził notowania w relacji frankiem w pobliże tegorocznych minimów. Dziś przed południem skokowe osłabienie franka sprawiło, że kurs poprawił lutowe minimum. Frank jest najtańszy od grudnia kiedy to kosztował 3,889.

EUR/PLN – 4,318
Półtoramiesięczny trend spadkowy wyhamował przed okrągłym poziomem 4,30. Z drugiej strony spodziewana obniżka stóp procentowych przez EBC w najbliższy czwartek nie pozwala wspólnej walucie na mocniejsze odbicie. Najbliższe wsparcie 4,30, opór 4,35 i 4,37..

USD/PLN – 3,941
Złoty kontynuuje aprecjację w stosunku do amerykańskiej waluty. Celem jest lutowe minimum 3,887 a najbliższy opór to okrągła bariera 4 zł.

GBP/PLN – 5,607
Wzrostowe odbicie zakończyło się na linii trendu spadkowego w okolicach 5,63 i ten poziom powinien wyznaczać najbliższy opór. Najbardziej prawdopodobny jest jednak scenariusz powrotu do spadków w kierunku lutowego minimum 5,50.

EUR/USD – 1,097
Kurs eurodolara ponownie odbił się wczoraj od oporu na 1,105 wzmacniając jego znaczenie do czasu jutrzejszego posiedzenia EBC.

 

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

9. marca

16:00

Kanada

Decyzja w sprawie stóp procentowych

16:30

USA

Zmiana zapasów ropy naftowej

 

10. marca

00:50

Chiny

Inflacja CPI r/r i m/m

13:45

Strefa Euro

Decyzja w sprawie stóp procentowych

14:30

Strefa Euro

Konferencja prasowa EBC

22:15

Kanada

Przemówienie prezesa BoC

Ireneusz Tyter, specjalista ds. Rynku Walutowego oraz Transferów Pieniężnych
Źródło: inkantor.pl