Słabe dane nie zachwiały rynkiem.


Michał Sikora

Nieoczekiwanie słaby piątkowy odczyt zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym podciął skrzydła dolarowi, jednak nie był na tyle zaskakujący by zmienić diametralnie oczekiwania rynku w kwestii terminu podwyżki stóp procentowych w USA. Dane te spowodowały zakończenie serii 4 wzrostowych dni z rzędu na dolarze. Raport wykazał, iż w ubiegłym miesiącu utworzono w Stanach Zjednoczonych jedynie 156 tys. nowych miejsc pracy zamiast spodziewanych 170 tys. Ponadto, stopa bezrobocia zwiększyła się do 5%. Pozytywnym sygnałem, który powstrzymał większą wyprzedaż dolara był wyższy niż prognozowano wzrost wynagrodzeń. Inwestorzy nadal zatem są przekonani, iż Fed podniesie stopy procentowe na grudniowym posiedzeniu, a szanse na taki ruch wyceniane przez rynek instrumentów pochodnych wynoszą obecnie 60%.

Drugim tematem, który w piątek przyciągał uwagę były w dalszym ciągu notowania funta, a zwłaszcza ich nagły spadek i powrót w trakcie azjatyckiej sesji. Wśród przyczyn tego zdarzenia, poza wymienianą wcześniej omyłkową dużą transakcją przy niskiej płynności, pojawił się również pogląd, iż mogła to być próba wywarcia presji na Bank Anglii w celu zmiany kursu jego polityki monetarnej. Brytyjska waluta jeszcze przed zanurkowaniem i tak miała już za sobą ciężki tydzień na skutek wypowiedzi premier, Theresy May, iż bardziej interesuje ją ukrócenie imigracji niż utrzymanie dostępu do wspólnego rynku. Potocznie taki scenariusz wyjścia został nazwany „twardym Brexitem”. I do twardych negocjacji wobec tego wezwał również Unię Europejską prezydent Francji, Francois Hollande.

Dla złotego był to umiarkowanie dobry tydzień, który zakończył niewielkim wzrostem notowań w relacji do franka oraz euro. Pozytywną informacją dla bardziej ryzykowanych aktywów, w tym złotego jest również zwycięstwo H. Clinton w debacie z D. Trump’em. Jutro ważne dla Polski dane o inflacji, w środę publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Fed, a w piątek odczyt sprzedaży detalicznej w USA.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 13:15):

CHF/PLN – 3,9066 / 3,9366
EUR/PLN – 4,2694 / 4,2992
USD/PLN – 3,8224 / 3,8524
GBP/PLN – 4,7479 / 4,7917
EUR/USD – 1,1128 / 1,1207

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

11. października:
11:00 Niemcy Sentyment ekonomiczny ZEW
11:00 Eurostrefa Sentyment ekonomiczny ZEW
14:00 Polska Inflacja

Dzień wolny dla walut:

10. października:
Japonia Jen japoński
Kanada Dolar kanadyjski
USA Dolar amerykański

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl