Zmiany nad Wisłą.

Poznaliśmy nazwiska nowych ministrów rządu RP. Z punktu widzenia rynków najciekawsza jest zawsze zmiana na stanowisku ministra finansów, o ile oczywiście nie zmienia się premier. Teresę Czerwińską zastąpi mniej znany (przynajmniej na razie) Marian Banaś. Posiada on jednak duże doświadczenie z zakresu działania służby celnej oraz administracji skarbowej.


Maciej Przygórzewski

Rekonstrukcja Rady Ministrów

Znamy nazwiska nowych ministrów i nowego wicepremiera. Zastępcą Mateusza Morawieckiego został Jacek Sasin. Najważniejszą dla rynków tekę ministra, czyli Ministerstwo Finansów, przejął Marian Banaś. Programami socjalnymi w ramach działań Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zajmie się Bożena Borys-Szopa. Nie są to pierwszoplanowe postacie w obozie partii rządzącej. Kim jest nowy szef resortu finansów? Nie jest to oczywiście osoba pozbawiona kwalifikacji. W ostatnich latach pracował w Służbie Celnej oraz w Krajowej Administracji Skarbowej. Zdaniem części obserwatorów może to wskazywać na pewną zmianę kierunku, w jakim ma podążać Ministerstwo Finansów. Na pewno kontynuowana będzie polityka uszczelniania systemu podatkowego.

Inflacja w Polsce wzrasta wolniej od oczekiwań

Główny Urząd Statystyczny opublikował wskaźnik inflacji konsumenckiej. W ciągu roku ceny rosły średnio o 2,3%. Jest to lepszy wskaźnik (przynajmniej dla konsumentów) niż oczekiwane 2,4%. W ramach przypomnienia: cel inflacyjny wynosi w Polsce 2,5% z odchyleniem w górę i w dół o 1%. Oznacza to, że taki poziom wzrostu cen jest wartością pożądaną. Z drugiej strony, inflacja wciąż znajdująca się w celu oraz negatywne prognozy gospodarcze na przyszłość, sugerują, że możemy spodziewać się w przyszłości obniżki stóp procentowych. Jaki efekt będzie miał taki ruch? Oczywiście niższe stopy to oddech dla kredytobiorców dzięki niższym odsetkom. Jednak im niższe stopy procentowe, tym mniej atrakcyjne stają się inwestycje w obligacje, które są najbezpieczniejszymi aktywami. Mniej rentowne inwestycje to słabsza waluta, gdyż inwestorzy przeniosą środki za granicę. Oznacza to, że niska inflacja pośrednio osłabia złotego.

Trudny miesiąc funta

Niepewność związana z dalszymi losami Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej oraz przyspieszone wybory mocno ciążą brytyjskiej walucie. W ciągu miesiąca GBP spadł ze szczytu na poziomie 5,04 zł do 4,82 zł dzisiaj. Ostatni raz brytyjska waluta tak tania była w połowie stycznia. Do tamtych minimów pozostało jednak jeszcze prawie 10 groszy.

Dzisiaj z powodu Ramadanu dzień wolny w Turcji, a w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

16:00 - USA - zamówienia na dobra.

Maciej Przygórzewski, główny analityk walutowy Walutomat.pl
Źródło: Internetowykantor.pl

INFORMACJE O MARCE

Internetowykantor.pl to pierwszy w Polsce kantor online, który działa nieprzerwanie od 2010r. Serwis umożliwia tanią, szybką i przede wszystkim bezpieczną wymianę walut, bez konieczności wychodzenia z domu. Obecnie z usług serwisu korzysta 220 tysięcy klientów, którzy rocznie wymieniają ponad 4 miliardy złotych.