Załamanie na Wall Street.
Wyniki wyborów do PE bez niespodzianek. Prezydent USA przebywa w Japonii, gdzie wywiera nacisk na premiera Abe w celu zmniejszenia nierównowagi handlowej. Chiny nie potwierdziły jeszcze, iż dojdzie do spotkania Trump – Xi. Faworyt na nowego premiera Wielkiej Brytanii zapowiada przygotowania do scenariusza wyjścia z UE bez umowy.
Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego nie przyniosły niespodzianek, a zatem i impulsów do handlu. Ponadto, rynki w Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii są dziś zamknięte, dlatego sesja przebiega bez większych emocji. W ogóle, bieżący tydzień na papierze zapowiada się dość spokojnie, gdyż kalendarz makro prezentuje się relatywnie pusto i dopiero w czwartek oraz piątek pojawią się ciekawsze publikacje. W kraju będą to m.in. protokół z posiedzenia RPP oraz finalny raport o PKB w I kw., a na szerokim rynku wstępny odczyt inflacji w Niemczech za maj oraz szereg danych zza Oceanu.
Ostatnie informacje nt. koniunktury w Stanach Zjednoczonych rozczarowały inwestorów, a indeksy na Wall Street zanotowały serię już 5 spadkowych tygodni z rzędu, co nie zdarzyło się od 2011r. Donald Trump próbuje łagodzić nieco nastroje, zapewniając, że umowa z Chinami zostanie zawarta szybko, gdyż Państwo Środka nie wytrzyma odpływu firm, które mają opuścić kraj z powodu nałożonych taryf. Raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego pokazuje jednak, iż na razie koszty polityki Białego Domu w całości ponoszą amerykańscy importerzy.
Tak czy inaczej, do czerwcowego szczytu grupy G20 raczej nic w tym temacie nie zmieni się na lepsze, choć i tu pojawia się znak zapytania, gdyż Pekin jak dotąd nie potwierdził, iż w Japonii dojdzie do spotkania przywódców dwóch największych gospodarek świata. Tymczasem D. Trump przebywa obecnie w Japonii, gdzie po spotkaniu z premierem S. Abe był zachwycony poczynionymi postępami w kwestii zawarcia umowy handlowej. Prezydent USA naciska na Kraj Kwitnącej Wiśni, by zmniejszył swą nadwyżką w handlu z Amerykanami, grożąc w przeciwnym razie nałożeniem taryf na samochody i części motoryzacyjne, będące głównym towarem eksportowym Japonii.
Nowe rozdanie w Brukseli zbiega się w czasie także z burzą polityczną w Wielkiej Brytanii. Zgodnie z sondażami, Partia Brexit zwyciężyła w wyborach do PE, a dwie tradycyjnie największe ugrupowania, czyli Laburzyści oraz Konserwatyści ponieśli sromotną porażkę. To w połączeniu z poszukiwaniami nowego premiera poważnie zwiększa ryzyko realizacji scenariusza twardego wyjścia z UE. Faworytem do objęcia stanowiska zwolnionego przez T. May jest były minister spraw zagranicznych, B. Johnson, który w piątek przedstawił strategię, mającą przynieść Londynowi korzystne warunki rozwodowe, a polegającą na przygotowaniu się do sytuacji, w której nie ma żadnego porozumienia.
Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:25):
CHF/PLN – 3,8104 / 3,8426
EUR/PLN – 4,2767 / 4,3097
USD/PLN – 3,8221 / 3,8523
GBP/PLN – 4,8354 / 4,8843
EUR/USD – 1,1129 / 1,1225