Destabilizacja polityki RPP?

Trump wprowadził stan wyjątkowy, a Huawei znalazł się na czarnej liście amerykańskiego Departamentu Handlu. Chiny mogą nie być już zainteresowane dalszymi negocjacjami z USA. Eskalacja wojny handlowej umacnia dolara. W kraju pojawiły się czynniki mogące na dłużej podbić inflację i pokrzyżować plan stabilizacji stóp procentowych do 2022r.


Michał Sikora

Po środowym odreagowaniu nie ma już śladu i inwestorzy ponownie raczej uciekają od ryzyka. W poprzednich dniach nastroje minimalnie się poprawiły, dzięki temu, iż D. Trump okazał miłosierdzie Brukseli i odłożył o pół roku decyzję w sprawie nałożenia ceł na import europejskich samochodów i części motoryzacyjnych, szukając być może w ten sposób sojuszników do walki i zbierając siły na wojnę z Pekinem. A ta postępuje naprzód. W najnowszej odsłonie sporu prezydent USA ogłosił stan wyjątkowy w celu ochrony amerykańskich technologii, co powszechnie uważane jest za ruch skierowany głównie przeciwko chińskiemu potentatowi Huawei, choć na czarnej liście znalazło się także 70 innych powiązanych z nim firm.

Takie posunięcie Departamentu Handlu spowoduje problemu z zaopatrywaniem koncernu w części u amerykańskich dostawców oraz utrudni sprzedaż urządzeń marki Huawei za Oceanem. Dziś natomiast w mediach pojawiły się doniesienia, iż Chiny mają już dość i nie zamierzają kontynuować rozmów handlowych z USA z nożem na gardle wobec groźby nałożenia kolejnych ceł przez Biały Dom. Eskalacja konfliktu handlowego prowadzi do umocnienia dolara na szerokim rynku, a w relacji do złotego kurs atakuje tegoroczne, a zarazem 2-letnie szczyty.

Tymczasem z wydarzeń krajowych warto wspomnieć o wyroku sądu UE, który uznał za bezzasadną decyzję Komisji Europejskiej nt. legalności stosowaniu podatku detalicznego w Polsce, co otwiera drogę do jego wprowadzenia z początkiem przyszłego roku. Jeszcze podczas środowej konferencji po posiedzeniu RPP, prezes Glapiński zapowiedział, iż inflacja może z końcem roku wzrosnąć nawet do 3,5%, ale potem spadnie, co z dużym prawdopodobieństwem uzasadnia utrzymanie stóp procentowych bez zmian do końca obecnej kadencji Rady. Wdrożenie wspomnianego podatku detalicznego, o ile sklepom uda się go przerzucić na konsumentów  oraz potencjalna podwyżka cen energii elektrycznej z początkiem 2020r. mogą pokrzyżować te plany.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:25):

CHF/PLN – 3,8065 / 3,8387
EUR/PLN – 4,2832 / 4,3143
USD/PLN – 3,8370 / 3,8672
GBP/PLN – 4,8861 / 4,9351
EUR/USD – 1,1110 / 1,1206

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl