Polska goni Europę.

Kolejny odczyt wzrostu PKB pokazuje, że zachodnie instytucje nie doceniły naszego potencjału wzrostowego. Rośniemy o ponad 3 punkty procentowe szybciej niż kraje eurolandu, co pozwala nam wyraźnie skracać dystans do starszych członków UE.


Maciej Przygórzewski

Polska gospodarka wciąż zachwyca

Wzrost PKB Polski, zgodnie ze wstępnymi danymi, wynosi 4,6%, czyli 0,1% powyżej oczekiwań analityków. Nie są to już wyniki 5-procentowe, ale w porównaniu do państw zachodnich, to dalej bardzo dobry rezultat. Średni wynik strefy euro to 1,2%, co oznacza, że obecnie gonimy Europę w tempie ponad 3% rocznie. Wątpliwym jest, by taka nadwyżka utrzymywała się stabilnie przez następne lata. Warto jednak pamiętać, że już w 2017 roku osiągnęliśmy 70% średniej unijnej. Gdyby mimo wszystko udało się utrzymać takie tempo przez jakiś czas, to szybko pojawi się okazja do świętowania kolejnej okrągłej wartości (a tym samym zbliżenia się do państw i gospodarek “starej Unii”).

Stopy procentowe bez zmian

Zgodnie z oczekiwaniami, ani Rada Polityki Pieniężnej, ani Narodowy Bank Rumunii nie zmieniły wczoraj stóp procentowych. W przypadku rumuńskiego rona decyzja ta była większą niespodzianką dla rynków. Ze względu na ponownie rosnącą inflację część inwestorów liczyła, że dojdzie do podwyżek stóp lub ruch ten zostanie wyraźnie zasygnalizowany. Ze względu na zawiedzione nadzieje RON stracił na wartości około 0,4%.

Spadek produkcji przemysłowej w USA

Wczorajsze dane zza oceanu okazały się zdecydowanie słabsze od oczekiwań. Zaczęło się o 14:30 od sprzedaży detalicznej, która zamiast wzrosnąć o 0,2%, spadła o tą samą wartość. Następnie o 15:15 zobaczyliśmy produkcję przemysłową. W tym przypadku, zamiast oczekiwanego braku zmian, zauważyliśmy spadek o 0,5% w ujęciu miesięcznym. O godzinie 16:00 okazało się, że zapasy ropy wcale nie spadają, a wyraźnie rosną. W rezultacie byliśmy świadkami szybkiej, około 1,5 groszowej przeceny dolara względem złotego.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:00 - Polska - wskaźnik inflacji bazowej,

14:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.

Maciej Przygórzewski, główny analityk walutowy Walutomat.pl
Źródło: Internetowykantor.pl

INFORMACJE O MARCE

Internetowykantor.pl to pierwszy w Polsce kantor online, który działa nieprzerwanie od 2010r. Serwis umożliwia tanią, szybką i przede wszystkim bezpieczną wymianę walut, bez konieczności wychodzenia z domu. Obecnie z usług serwisu korzysta 220 tysięcy klientów, którzy rocznie wymieniają ponad 4 miliardy złotych.