Inwestorzy nie będą mieć czasu na grilla.

Majówka dostarczy inwestorom sporo ciekawych wydarzeń. Kluczowe będą posiedzenie Fed oraz publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy. Wznowione zostaną także rozmowy handlowe między USA i Chinami.


Michał Sikora

Krajowa majówka kojarzy się głównie z grillem, ale za Oceanem w tym czasie nie będą próżnować. Sporo ciekawych wydarzeń czeka na inwestorów także w Europie. Jutro poznamy wstępny szacunek inflacji nad Wisłą w kwietniu oraz wyliczenie PKB Eurostrefy za I kw. W czwartek opublikowane zostaną odczyty indeksów PMI. Nastroje na Starym Kontynencie nadal pozostają słabe, o czym przekonały dzisiejsze dane. Indeks wyniósł w kwietniu jedynie 104 pkt. wobec spodziewanych 105 pkt. i 105,6 pkt. w poprzednim miesiącu i pozostaje w tendencji spadkowej od 10 miesięcy. Ponadto, w najbliższych dniach aktywne będą instytucje centralne, a swoje posiedzenia odbędą Banki Węgier, Czech oraz Anglii, które dodatkowo połączone będzie z publikacją kwartalnego raportu o inflacji oraz wystąpieniem prezesa M. Carney’a.

Tymczasem za Oceanem świetny na pierwszy rzut oka piątkowy odczyt PKB Stanów Zjednoczonych za I kw. spotkał się z negatywną reakcją rynku. Dynamika wskaźnika znacząco przebiła prognozy, jednak obawy budzi jego kompozycja. Wzrost został napędzony głównie mocnym spadkiem importu oraz zwiększeniem zapasów. Kuleje natomiast popyt wewnętrzny, wskazując na możliwe spowolnienie gospodarcze. W tym kontekście warto też zwrócić uwagę na nocne odczyty indeksów PMI z Chin, które będą testem nastrojów po niedawnych odczytach wskazujących na lekkie ożywienie koniunktury w Państwie Środka.

Wracając jednak za Ocean, kluczowymi wydarzeniami tygodnia będą rozpoczynające się jutro posiedzenie Rezerwy Federalnej oraz piątkowy raport z rynku pracy. Prezes Powell zapewne powtórzy optymistyczne spojrzenie na kondycję gospodarki z jednoczesnym naciskiem na cierpliwość w kwestii polityki pieniężnej. Dane makro (bazowy deflator PCE, czyli preferowana przez Fed miara inflacji, w I kw. wyniósł zaledwie 1,3%) nie dostarczają bowiem argumentów, by spieszyć się z kolejną podwyżką stóp procentowych. W bieżącym tygodniu wznowione zostaną także negocjacje handlowe z udziałem przedstawicieli  najwyższego szczebla administracji Waszyngtonu i Pekinu. Prezydent Trump ogłosił w czwartek, że niedługo podejmie w Białym Domu swojego chińskiego odpowiednika, Xi Jinpinga, aby sfinalizować parafowanie umowy, kończącej wojnę celną dwóch największych gospodarek świata.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:35):

CHF/PLN – 3,7648 / 3,7969
EUR/PLN – 4,2759 / 4,3069
USD/PLN – 3,8352 / 3,8653
GBP/PLN – 4,9453 / 4,9943
EUR/USD – 1,1090 / 1,1186

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl