Dobre nastroje sprzyjają złotemu


Ireneusz Tyter

Piątkowe dane z rynku pracy w USA były mieszane, dlatego kurs eurodolara po początkowym ruchu w dół zawrócił na północ. Ruch był dość krótki, zatrzymał się już w strefie 1,104. Bieżący tydzień rozpoczyna się od wyraźnego spadku EUR/USD poniżej 1,095.

Ubiegły tydzień przyniósł wybicie cen ropy Crude - popyt uporał się ze styczniowym szczytem. Dziś rano cena ropy kształtuje się w okolicach 36,50 $ za baryłkę, okolice 38$ to najbliższy opór. Zmiana trendu notowań cen kluczowego surowca daje nadzieję na globalny wzrost presji inflacyjnej bardzo pożądany przez większość banków centralnych. Piątek nie przyniósł większych zmian na giełdach a poniedziałek zakończył się lekkimi spadkami na giełdzie japońskiej Nikkei (-0,61%) i niewielkimi wzrostami w Chinach (+0,81%). Utrzymuje się pozytywny nastrój na GPW – WIG20 rośnie zbliżając się do 1900 punktów przy spadającym o blisko 1,5% niemieckim indeksie DAX.

Poniedziałek nie przynosi żadnych ważnych odczytów makroekonomicznych. O tematy gospodarcze może jednak zahaczyć rozmowy na linii Unia Europejska – Turcja, których głównym wątkiem będzie problem fali uchodźców przetaczającej się przez Europę. Wieczorem o godzinie 19 będą przemawiali członkowie FOMC Brainard i Fischer. Wydarzeniem tygodnia będzie publikacja stopy procentowej przez Europejski Bank Centralny w czwartek 10 marca o godzinie 13:45.

Waluty analiza na godzinę 11:15

CHF/PLN – 3,955
Kurs franka opuścił w piątek strefę wąskiej konsolidacji dołem, przecena franka sięgnęła dziś 3,938 a więc okolic lutowych minimów, przy których powinno pojawić się więcej chętnych na kupno szwajcarskiej waluty. Najbliższy opór to 4,01.

EUR/PLN – 4,332
Bliskość poziomu 4,30 powstrzymuje jak dotąd dalsze spadki. Z drugiej strony spodziewana obniżka stóp procentowych przez EBC w najbliższy czwartek nie pozwala wspólnej walucie na mocniejsze odbicie. Najbliższe wsparcie 4,30, opór 4,35.

USD/PLN – 3,954
W piątek dolar testował dołek sprzed dwóch tygodni, poziom 3,92 został wybroniony. Bieżący tydzień rozpoczyna się od aprecjacji amerykańskiej waluty. Najbliższy opór to okrągła bariera 4 zł.

GBP/PLN – 5,594
Wzrostowe odbicie zakończyło się na linii trendu spadkowego w okolicach 5,63 i ten poziom powinien wyznaczać najbliższy opór. Najbardziej prawdopodobny jest jednak scenariusz powrotu do spadków w kierunku lutowego minimum 5,50.

EUR/USD – 1,096
Euro będzie w tym tygodniu pod presją spodziewanej obniżki stopy procentowej przez EBC, dlatego korekta wzrostowa była krótka i po napotkaniu pierwszego oporu na 1,105 kurs powrócił do spadków. Najbliższe wsparcie to okolice 1,08

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

7 marca:

19:00

USA

Przemówienie członków FOMC - Brainarda i Fischera

8 marca:

00:50

Japonia

PKB r/r i k/k

01:00

Wlk. Brytania

Sprzedaż detaliczna

03:57

Chiny

Bilans handlowy

07:45

Szwajcaria

Stopa bezrobocia

10:15

Wlk. Brytania

Przemawia prezes BoE Mark Carney

11:00

Strefa Euro

PKB r/r i k/k

Ireneusz Tyter, specjalista ds. Rynku Walutowego oraz Transferów Pieniężnych
Źródło: inkantor.pl