Tydzień nie powinien być nudny.

Rynki powoli budzą się do życia w przedświątecznym tygodniu. Niemniej jednak widoczny jest większy apetyt inwestorów na aktywa ryzykowne, w tym złotego. Z pewnością krajowej walucie pomogła decyzja S&P, która podtrzymała rating na wysokim poziomie A-.


Krzysztof Pawlak

S&P pozytywnie o Polsce

W piątek jedna z czołowych agencji ratingowych nie widziała potrzeby zmiany wiarygodności kredytowej dla Polski. S&P prognozuje stabilny wzrost polskiej gospodarki na poziomie 4%. Jeśli chodzi o pakiet fiskalny to agencja stwierdziła, że owszem przyniesie on wzrost deficytu ale zostanie utrzymany w ryzach, czyli na poziomie 3% PKB. W efekcie w relacji do głównych walut złoty zyskuje EUR/PLN spadł poniżej 4,28, a CHF/PLN poniżej 3,78. Kilka groszy tańszy jest też USD/PLN, który przebił wsparcie na 3,80 i oscyluje w okolicach 3,78.

Safe haven w odwrocie

Trzeba jednak zauważyć, że złotówce bardziej jednak sprzyjają wydarzenia na szerokim rynku, niż te bezpośrednio związane z krajowym rynkiem. Widoczny jest mocny spadek awersji do ryzyka obserwowany przez zainteresowanie inwestorów walutami uznawanymi za bezpieczne. EUR/CHF jest na miesięcznych minimach i notuje poziomy powyżej 1,13. Również w odwrocie jest jen japoński, który jest najtańszy w tym roku.

Słabość dolara = mocniejsze waluty emerging markets

Bez wątpienia walutom rynków wschodzących sprzyja sytuacja na EUR/USD gdzie kurs powrócił do znanej konsolidacji z dolnym ograniczeniem w okolicach 1,13. W piątek główna para walutowa notowana była nawet po 1,1325. Ruch w górę na tej parze pozwolił odetchnąć nieco złotemu w relacji do zielonego gdzie zeszliśmy poniżej 3,78.

Będzie się działo w Polsce

Tydzień nie powinien być nudny na rynkach. Poznamy cały szereg danych makro. Jeśli chodzi o krajowy rynek będą to dane o inflacji konsumenckiej w marcu, poznamy je we wtorek. W środę dane o zatrudnieniu a w czwartek produkcja przemysłowa. W WIelki Piątek ostatnia topowa agencja czyli Moody’s zaplanowała przegląd ratingu. Lepsze dane plus brak zmiany ratingu pozwolą utrzymać niskie poziomy na zestawieniach złotego z głównymi walutami.

Jak również za granicą na szerokim rynku

Wiele będzie się działo też na szerokim rynku. Jutro odczyt indeksu ZEW z Niemiec. W środę w nocy kluczowe dane z Chin a mianowicie PKB, produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna. Rynki od dawna przyglądają się sygnałom spowolnienia szczególnie z Państwa Środka mogą one więc zmienić pozytywny sentyment na rynkach jeśli okażą się gorsze. W czwartek z kolei porcja PMI z krajów strefy euro.

Krzysztof Pawlak, ekspert walutowy w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
Źródło: Internetowykantor.pl

INFORMACJE O MARCE

Internetowykantor.pl to pierwszy w Polsce kantor online, który działa nieprzerwanie od 2010r. Serwis umożliwia tanią, szybką i przede wszystkim bezpieczną wymianę walut, bez konieczności wychodzenia z domu. Obecnie z usług serwisu korzysta 220 tysięcy klientów, którzy rocznie wymieniają ponad 4 miliardy złotych.