Trump wytacza nowe działa w wojnie handlowej.

Bilans ryzyka dla wzrostu Eurostrefy pozostaje negatywny. EBC rozważy możliwości łagodzenia negatywnych skutków ujemnych stóp procentowych. Waszyngton grozi wprowadzeniem ceł na europejskie produkty w reakcji na dotowanie przez Brukselę działalności Airbus’a. Dziś jeszcze UE zdecyduje o dalszych losach brexitu, a wieczorem opublikowany zostanie protokół FOMC.


Michał Sikora

Kluczowy dzień tygodnia powoli się rozkręca. Mimo podwyższonego ryzyka, złoty nieznacznie umacnia się względem franka szwajcarskiego. Pierwsze środowe wydarzenie sesji, czyli posiedzenie EBC już za nami. Zgodnie z oczekiwaniami bank utrzymał dotychczasowe parametry polityki pieniężnej, a stopy procentowe mają pozostać bez zmian przynamniej do końca roku.

Podczas konferencji prezes Draghi zaznaczył, że bilans ryzyka dla perspektyw wzrostu gospodarczego w Strefie Euro nadal pozostaje przechylony w negatywną stronę. Ponadto, poinformował, że EBC rozważy, czy istnieje potrzeba łagodzenia konsekwencji ujemnych stóp procentowych. Rynek reaguje na wystąpienie Włocha znaczną przeceną eurodolara, a jednocześnie zza Oceanu napłynął wyższy od prognoz odczyt inflacji w marcu (1,9% vs prognoza 1,8%).

Wracając jeszcze do kłopotów Eurostrefy, należy wspomnieć o powrocie tematu konfliktu handlowego między Waszyngtonem a Brukselą. Wczoraj D. Trump zagroził wprowadzeniem ceł na europejskie towary o wartości 11 mld USD rocznie w związku z dotowaniem przez UE działalności producenta samolotów, Airbus’a, będącego głównym konkurentem dla amerykańskiego Boeinga. Obawy o perspektywy globalnej gospodarki podsyciły także najnowszy raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który obniżył szacunki dynamiki światowego PKB w 2019r. o 0,2 p.p. do 3,3%. Jest to najsłabsza prognoza od czasu kryzysu finansowego.

O godz. 17:00 ma się rozpocząć nadzwyczajny szczyt UE ws. brexitu. Premier May chce odroczenia terminu rozstania do 30. czerwca. Brukseli to nie w smak i najprawdopodobniej zaproponuje opcję wydłużenia do końca roku lub nawet do marca 2020r. z koniecznością przeprowadzenia wyborów do PE w Wielkiej Brytanii. Takie rozwiązanie z kolei jest nie na rękę T. May, ale pozycja negocjacyjna Londynu w obecnej sytuacji jest bardzo słaba, gdyż odrzucenie porozumienia oznaczałoby konieczność wyjścia z UE już w ten piątek.

Ostatnim daniem dnia będzie publikacja protokołu z posiedzenia FOMC. Inwestorzy będą w nim szukać zwłaszcza informacji o tym, czy scenariusz obniżki stóp procentowych pojawił się w ogóle w dyskusji i na ile ewentualnie jest to realna opcja. 

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:30):

CHF/PLN – 3,7961 / 3,8282
EUR/PLN – 4,2679 / 4,2988
USD/PLN – 3,7974 / 3,8275
GBP/PLN – 4,9507 / 4,9997
EUR/USD – 1,1174 / 1,1270

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl