Prognozy wzrostu PKB dla Polski.

Większość obserwatorów jest zgodna, że 12 kwietnia Brexitu nie będzie. Nadal nie wiadomo jednak kiedy zostanie wyznaczony kolejny termin. Znaczące różnice pomiędzy prognozami NBP a MFW dla wzrostu PKB w Polsce.


Maciej Przygórzewski

Czy UE zaproponuje grudniowy termin Brexitu?

Media donoszą, że w Brukseli proponowany przez premier Theresę May termin 30 czerwca nie cieszy się popularnością. Nikt nie chce kolejnych krótkich skoków, gdzie od razu wszyscy są pod ścianą i nie ma czasu na negocjacje. W grze zdaniem informatorów jest jeszcze termin marcowy, ale ten ma swoich przeciwników. Nawet gdyby ustalono wersję grudniową, ma ona zawierać klauzulę pozwalającą na wcześniejsze opuszczenie struktur unijnych.

Jeżeli Wielka Brytania nie porozumie się z UE w sprawie terminu, już w piątek opuści struktury unijne. Scenariuszem tym jest zainteresowane właściwie tylko skrajne skrzydło Partii Konserwatywnej, więc jest on raczej mało prawdopodobny. Patrząc na brak sukcesów premier Theresy May w Izbie Gmin musi ona ponownie usiąść do negocjacji. Bez zmiany istotnych elementów nie uda się jej przeprowadzić przez izbę wersji, która mogłaby uzyskać większość. Doskonałym komentarzem do całej sytuacji są notowania funta, który powoli oddaje ostatnie umocnienia. Optymizm inwestorów względem wysp wyraźnie spada.

Prognozy dla Polski

Polska ostatnimi laty regularnie przekracza prognozy instytucji międzynarodowych jeżeli chodzi o tempo wzrostu PKB. Powodem jest między innymi niedoszacowanie pozytywnego krótkookresowego wpływu na gospodarkę znacznych transferów socjalnych. Dobrym przykładem rozbieżności są różnice w prognozach pomiędzy Narodowym Bankiem Polskim a Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Obie instytucje są zgodne, że w kolejnych latach nie uda się w Polsce utrzymać 5% tempa wzrostu PKB.

Fundusz prognozuje, że do 2021 roku tempo spowolni do 2,8%. Prognozy NBP dają nam z kolei nadzieję na 3,6%. Do tego czasu będzie miało miejsce co prawda jeszcze kilka ważnych wydarzeń jak wybory w Polsce i być może Brexit. Gdyby prognozy NBP się sprawdzały byłby to dobry sygnał dla złotego. Szybciej rosnąca gospodarka jest atrakcyjniejsza dla inwestorów. Kupując naszą walutę będą oni zwiększać jej cenę, a tym samym mniej będziemy płacić za inne waluty.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:30 - Strefa Euro - konferencja prasowa po decyzji EBC w sprawie stóp procentowych,

14:30 - USA - inflacja konsumencka,

20:00 - USA - protokół z posiedzenia FOMC.

Maciej Przygórzewski, główny analityk walutowy Walutomat.pl
Źródło: Internetowykantor.pl

INFORMACJE O MARCE

Internetowykantor.pl to pierwszy w Polsce kantor online, który działa nieprzerwanie od 2010r. Serwis umożliwia tanią, szybką i przede wszystkim bezpieczną wymianę walut, bez konieczności wychodzenia z domu. Obecnie z usług serwisu korzysta 220 tysięcy klientów, którzy rocznie wymieniają ponad 4 miliardy złotych.