Bruksela przedłuży męczarnię brexitu.

W USA utworzono więcej nowych miejsc pracy, ale wzrost płacy godzinowej wyhamował do minimum. Chiny podobno poczyniły znaczne postępy w negocjacjach handlowych, dzięki czemu umowa ma być coraz bliższa finalizacji. EBC obawia się ujemnych skutków przedłużającego się okresu taniego pieniądza. Bruksela zaproponuje elastyczne wydłużenie terminu brexitu o 12 miesięcy.


Michał Sikora

Wczorajsza sesja upłynęła dość spokojnie, a inwestorzy wyczekiwali na dzisiejszy kluczowy raport z amerykańskiego rynku pracy. Po fatalnym wyniku w poprzednim miesiącu liczono na solidne odbicie, a spadek liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych do 49-letniego minimum stanowił dobry prognostyk.

I rzeczywiście tak się stało, odczyt tzw. payrolls’ów okazał się wyższy od prognoz. W marcu w sektorze pozarolniczym utworzono 196 tys. nowych miejsc pracy przy oczekiwaniach rzędu 180 tys., a ponadto zrewidowano również w górę dane za poprzedni okres z 20 do 33 tys. Problem w tym, że zawiodła płaca godzinowa, której miesięczna dynamika spadła do 0,1%, a konsensus zakładał tempo wzrostu na poziomie 0,3%. W ostatecznym rozrachunku rynek zareagował negatywnie dla dolara i notowania amerykańskiej waluty słabną.

Dobre wieści nie napłynęły również ze Starego Kontynentu. Lutowa produkcja przemysłowa w Niemczech skurczyła się o 0,4%, choć spodziewano się znacznie gorszego wyniku (prognoza -1,4%). Wcześniej opublikowano fatalne dane o zamówieniach w przemyśle (-8,4% vs prognoza -3,1%), które źle wróżą wynikowi w kolejnym miesiącu. Do tego protokół z posiedzenia EBC ujawnił, że część przedstawicieli banku obawia się negatywnych skutków przedłużającego się okresu ujemnych stóp procentowych. Pozytywne sygnały docierają natomiast z frontu negocjacji handlowych. Strony podobno są coraz bliżej porozumienia, a Biały Dom ma wkrótce ogłosić termin szczytu z udziałem prezydentów USA oraz Chin.

Z kolei wciąż nie wiadomo jak daleko od rozwiązania pozostaje sprawa brexitu. T. May podjęła rozmowy z liderem opozycyjnej Partii Pracy, J. Corbyn’em, mające doprowadzić do przełamania impasu i wypracowania scenariusza, które znajdzie wreszcie poparcie w Izbie Gmin. Na razie jednak do tego nie doszło, choć strony przyznają, że dialog jest pożyteczny. Tymczasem premier Wielkiej Brytanii wysłała list do przewodniczącego Rady Europejskiej z prośbą o przesunięcie terminu rozstania do 30. Kwietnia. Media donoszą natomiast, że D. Tusk ma zaproponować elastyczne wydłużenie tego okresu o 12 miesięcy, pozostawiając przy tym otwartą furtkę do szybszego przeprowadzenia rozwodu w przypadku zaakceptowania obecnej umowy brexitowej przez brytyjski parlament.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:35):

CHF/PLN – 3,8138 / 3,8459
EUR/PLN – 4,2740 / 4,3048
USD/PLN – 3,8082 / 3,8384
GBP/PLN – 4,9518 / 5,0008
EUR/USD – 1,1160 / 1,1256

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl