Cierpliwość Fed zwiększa apetyt na ryzyko.
Gołębi Fed i nadzieje na porozumienie handlowe zwiększają apetyt na ryzyko. Przedłuża się zawieszenie rządu federalnego, a D. Trump grozi wprowadzeniem stanu wyjątkowego. Protokół z posiedzenia EBC nie dostarczył impulsów do handlu. Na kilka dni przed decydującym głosowaniem Brexitem nadal rządzi chaos.
Kolejne gołębie wypowiedzi prezesa Rezerwy Federalnej i jego kolegów oraz wiara w porozumienie handlowe między USA i Chinami zwiększyły rynkowy apetyt na ryzyko. W związku z tym kapitał odpływa z bezpiecznych przystani, co w przypadku złotego najlepiej widać po wczorajszej aprecjacji względem franka. Helwecka waluta jest obecnie najtańsza w tym roku. W wystąpieniach J. Powell’a oraz R. Claridy ponownie przewijały się słowa o elastyczności i cierpliwości w podejściu do polityki stóp procentowych.
Poprawę nastrojów na giełdowych parkietach wspierają również pozytywne komentarze po zakończeniu amerykańsko – chińskich rozmów handlowych. Pekin określił je jako „dogłębne, rozległe i rzetelne” oraz stwarzające dobry grunt dla rozwiązania problemów. W podobnym tonie wypowiadali się przedstawiciele Waszyngtonu, a D. Trump ogłosił, że odnosi ogromy sukces. Ostatnio ciekawe stanowisko w tej kwestii zaprezentował niecieszący się poparciem prezydenta prezes Fed, który ocenił, iż wojna na cła może przynieść pozytywne rezultaty, jeśli doprowadzi ostatecznie do obniżenia barier handlowych.
Na razie jednak inwestorzy bardziej spodziewają się spowolnienie gospodarczego niż prosperity. Coraz bardziej we znaki daje się również trwające zawieszenie rządu federalnego, którego na razie nie widać końca. Środowe spotkanie z Demokratami prezydent Trump określił jako „totalną stratę czasu” i zagroził nawet wprowadzeniem stanu wyjątkowego.
W Europie sytuacja nie ulega zmianom. Opublikowany wczoraj protokół z ostatniego posiedzenia EBC nie dostarczył impulsów do handlu. W dokumencie zaznaczono, iż ryzyka dla perspektyw gospodarczych Eurostrefy zwiększyły się, co było powodem obniżenia prognoz makroekonomicznych. Nadal trwa także chaos związany z Brexitem.
Głosowanie nad ustawą ma się odbyć już we wtorek, 15. stycznia. Tymczasem brytyjski parlament szykuje się do przejęcie steru, gdyż przegłosował poprawkę, dzięki której w przypadku odrzucenia wypracowanego przez premier May porozumienia, rząd będzie miał zaledwie 3 dni (wcześniej było to 21 dni) na przedstawienie alternatywnego rozwiązania. W przeciwnym razie kontrolę nad procesem wyjścia z UE przejmie parlament. Dziś natomiast minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, J. Hunt, oświadczył, iż w razie braku poparcia dla umowy, do Brexitu może w ogóle nie dojść.
Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:55):
CHF/PLN – 3,7954 / 3,8264
EUR/PLN – 4,2812 / 4,3121
USD/PLN – 3,7361 / 3,7661
GBP/PLN – 4,7621 / 4,8102
EUR/USD – 1,1401 / 1,1496