Mocne uderzenie (w) złotego.
Słabszy odczyt indeksu PMI przemysłu Chin i zaskakująco kiepski dla Polski. Złoty rozpoczyna nowy rok wyraźną przeceną względem dolara oraz franka. W USA nadal trwa częściowe zawieszenie rządu federalnego. Koniec tygodnia przyniesie publikację szeregu danych zza Oceanu, w tym jak zwykle istotnego raportu z rynku pracy.
Nowy rok rozpoczął się od publikacji zaskakująco słabych danych z Polski. O ile spodziewano się odczytu indeksu PMI poniżej 50 pkt. (dokładnie 49,8 pkt), o tyle wskazanie na poziomie 47,6 pkt. jest sporą i nieprzyjemną niespodzianką. Wcześniej poniżej oczekiwań wypadł analogiczny raport dla Chin (49,7 pkt. przy prognozie 50,1 pkt.), wywierając presję na waluty krajów wschodzących.
Splot tych wydarzeń spowodował w rezultacie wyprzedaż złotego, na której najwięcej korzystają główni beneficjenci poprzedniego roku, czyli dolar oraz frank. Helwecka waluta umacnia się dziś o ok. 0,4%, a amerykańska zyskuje już ponad 1%. Kiepskie doniesienia z kraju stanowią także argument z jednej strony popierający stanowisko RPP, a z drugiej zmuszający nieprzekonanych do tej pory inwestorów do rewizji poglądów w kwestii perspektyw stóp procentowych na rzecz ich stabilizacji nawet do końca 2020r.
Poza tym, aktualne pozostają główne zmartwienia rynku z końcówki poprzedniego roku: niepewność ws, Brexitu (głosowanie odbędzie się 14. stycznia), amerykańsko – chińskie negocjacje handlowe, taniejąca ropa naftowa oraz częściowe zawieszenie rządu federalnego, którego każdy tydzień trwania wywiera realny wpływ na obniżenie dynamiki PKB Stanów Zjednoczonych. Choć pierwszy tydzień nowego roku obejmuje jedynie 3 dni handlowe, to przyniesie jeszcze sporą dawkę istotnych danych makroekonomicznych, głównie zza Oceanu.
Jutro inwestorzy zapoznają się z m.in. z raportem ADP o zmianie zatrudnienia oraz odczytami liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych i indeksu ISM dla przemysłu. Natomiast pierwszy piątek miesiąca tradycyjnie oznacza publikację danych z amerykańskiego rynku pracy, gdzie oczekuje się poprawy wyników z poprzedniego miesiąca (178 tys. nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym oraz wzrost płacy godzinowej do 0,3%). Na Starym Kontynencie tydzień zakończy się odczytami finalnych indeksów PMI dla usług oraz m.in. wstępnego szacunku grudniowej inflacji w Polsce.
Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:30):
CHF/PLN – 3,8172 / 3,8481
EUR/PLN – 4,2857 / 4,3146
USD/PLN – 3,7675 / 3,7973
GBP/PLN – 4,7397 / 4,7877
EUR/USD – 1,1306 / 1,1402