Banki centralne runda II, czas start


Michał Sikora

Dolar osunął się względem głównych rywali podczas piątkowej sesji, dobity ostatecznie słabszym niż oczekiwano odczytem PKB za II kwartał. Gospodarka amerykańska rozwijała się w II kwartale w tempie 1,2% - znacznie poniżej spodziewanych przez ekonomistów 2,6%. W I kwartale PKB wzrósł zaledwie o 0,8%. Oznacza to, iż Stany Zjednoczone zanotowały najgorszy start roku od 5 lat. Trend z ostatnich lat wskazywał na zwyczajowo słabe pierwsze 3 miesiące roku i mocne przyspieszenie w II kwartale. Tym razem jednak ta tendencja została złamana, co stawia duży znak zapytania pod ewentualną podwyżką stóp procentowych przez Rezerwę Federalną jeszcze w tym roku.

W tym samym czasie dokonywał się rajd na jenie po tym, jak Bank Japonii wprowadził znacznie mniejszy pakiet dodatkowej stymulacji. Notowania USD/JPY mocno zbliżyły się do granicznego poziomu 100 jenów za dolara. Napięcie na linii bank centralny - rząd narasta, gdyż piątkową decyzją Banku Japonii ciężar pobudzenia inflacji i ożywienia gospodarki został przerzucony teraz na rządzących. Premier Shinzo Abe zapowiedział ogłoszenie planu stymulacyjnego na 2. sierpnia.

Wszystkie główne banki centralne wstrzymały się zatem w pierwszej rundzie posiedzeń z podjęciem jakichkolwiek działań w związku z decyzją Wielkiej Brytanii o wyjściu z Unii Europejskiej. Teraz uwaga kieruje się z powrotem na Bank Anglii, od którego ponownie oczekuje się obniżenia stopy procentowej w najbliższy czwartek. Poza tym, bieżący tydzień przyniesie również szereg istotnych odczytów makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych. 

Waluty wyceniane są następująco :

CHF/PLN  – umocnienie jena z końcem tygodnia spowodowało wzrost notowań innej bezpiecznej przystani, jaką jest frank szwajcarski. Rynek nadal oczekuje na prezentację finalnej wersji ustawy frankowej, która pozostaje czynnikiem mogącym potencjalnie osłabić złotego. Najbliższym oporem jest poziom 4,05.

EUR/PLN – ostatnie 2 sesje przyniosły osłabienie notowań wspólnej waluty, a przełamane wsparcie na 4,3760 spowodowało powrót wyceny do poziomu lipcowych minimów. Kolejne wsparcie znajduje się na 4,3660.

USD/PLN – przecena dolara nabrała rozpędu i w piątek złoty zyskiwał już nawet 5 groszy. Po słabym odczycie PKB amerykańska waluta jest najtańsza od kilku tygodni, a przełamanie wsparcia na 3,91 otworzyłoby drogę do 3,85.

GBP/PLN – funt nadal tanieje  i osunął się już do najniższych poziomów od czerwca 2014r. Dzisiejszy odczyt indeksu PMI przemysłu dla Wielkiej Brytanii nie poprawił nastrojów, więc kierunek na 5 zł nadal obowiązuje.


Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:
1. sierpnia:
16:00 USA Indeks ISM przemysłu

2. sierpnia:
6:30 Australia Stopa procentowa
9:15 Szwajcaria Sprzedaż detaliczna
9:30 Szwajcaria Indeks PMI przemysłu

Dzień wolny dla walut:
1. sierpnia:
Australia Dolar australijski
Kanada Dolar kanadyjski
Szwajcaria Frank szwajcarski

 

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl