Dolar najmocniejszy od marca.


Michał Sikora

Indeks dolara, mierzący jego siłę względem koszyka 6 walut, osiągnął najwyższe wartości od początku marca. Amerykańska waluta jest zatem wyceniana na poziomach, przy których rynek spodziewał się podwyżki stóp procentowych, mimo iż obecnie szanse na taki ruch ze strony Rezerwy Federalnej na najbliższym posiedzeniu są bliskie zeru. Co wspiera zatem dolara to perspektywa dywergencji polityk monetarnych głównych światowych gospodarek. Podczas gdy banki centralne Europy oraz Japonii są na drodze pogłębiania luzowania, Fed wkroczył już na ścieżkę zacieśniania polityki pieniężnej. A po ostatniej serii lepszych niż oczekiwano danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych, prezes Janet Yellen i spółka mogą nabrać wystarczającej pewności co do słuszności podwyżki pod koniec bieżącego roku.

Tymczasem brytyjski funt ponownie zanurkował na skutek publikacji pierwszych symptomów osłabienia gospodarczego po decyzji o wyjściu z Unii Europejskiej. Indeksy PMI zarówno dla usług jak i przemysłu wypadły poniżej oczekiwań, osiągając najniższe wartości od kilku lat i dodatkowo poniżej bariery 50 pkt., co wskazuje na skurczenie się aktywności gospodarczej w Wielkiej Brytanii.

Kluczowymi wydarzeniami bieżącego tygodnia będą posiedzenia banków centralnych USA oraz Japonii. Mimo iż nie są spodziewane jakieś ruchy ze strony Rezerwy Federalnej, interesująca będzie retoryka Janet Yellen w kwestii ewentualnej podwyżki stóp jeszcze w tym roku po serii dobrych odczytów zza Oceanu. Głównym lokalnym czynnikiem ryzyka dla złotego będzie natomiast oczekiwana publikacja finalnej wersji prezydenckiego projektu restrukturyzacji kredytów walutowych.  

Waluty wyceniane są następująco :

CHF/PLN  – po nieudanej próbie przebicia 4,02 frank zmierza do górnego ograniczenia kanału spadkowego. Najbliższe opory znajdują się na 4,0450 oraz 4,0560. Głównym czynnikiem ryzyka dla złotego w bieżącym tygodniu będzie prezentacja ostatecznej wersji prezydenckiego projektu ustawy frankowej.

EUR/PLN – wakacyjna atmosfera zawitała również na rynek walutowy i zmienność w ostatnich dniach pozostaje niewielka. Notowania euro utrzymują się w wąskiej konsolidacji między 4,3670 a 4,38 w oczekiwaniu na posiedzenia banków centralnych USA oraz Japonii.

USD/PLN – znaczne osłabienie eurodolara w piątkowe popołudnie znalazło natychmiast odzwierciedlenie we wzroście notowań amerykańskiej waluty względem złotego. Najbliższy opór znajduje się na 3,9930, a wsparcie na 3,9820.

GBP/PLN – piątkowe kiepskie odczyty wskaźników PMI z Wielkiej Brytanii ponownie znacznie pogłębiły przecenę funta. Końcówka sesji przyniosła jednak pewne odreagowanie i dziś handel toczy się nieco poniżej poziomu oporu na 5,25.

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

26. lipca:
16:00 USA Indeks zaufania konsumentów
16:00 USA Indeks Fed z Richmond
16:00 USA Sprzedaż nowych domów

 

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl