Dolar i FOMC wracają do gry.


Michał Sikora

Dolar ponownie na fali. Indeks mierzący siłę amerykańskiej waluty względem koszyka walut wzrósł we wtorek do 4-miesięcznego maksimum. Lepsze niż oczekiwano odczyty z rynku budowlanego wzmocniły głosy, iż gospodarka USA jest wystarczająco mocna, aby przyjąć kolejną podwyżkę stopy procentowej. Bardzo dobra seria ostatnich danych zza Oceanu spowodowała, że inwestorzy ponownie otworzyli się na możliwość zmiany polityki pieniężnej, a prawdopodobieństwo podniesienia stóp na ostatnim posiedzeniu FOMC w 2016r., wyceniane przez rynek instrumentów pochodnych, wzrosło do 50%. Dolar znalazł dodatkowe wsparcie w słabnącym euro. Wspólna waluta spadła do 3-tygodniowego minimum po tym, jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz Komisja Europejska obcięły prognozy wzrostu w następstwie decyzji Wielkiej Brytanii o wyjściu z Unii Europejskiej.

Tymczasem, w temacie Brexitu nadal nie mamy żadnych konkretów na temat rozwoju sytuacji. Pojawił się natomiast kolejny znak zapytania, gdyż do sądu najwyższego Wielkiej Brytanii wpłynął pozew obywatelski, stwierdzający, iż formalną procedurę wyjścia z UE, opisaną w Traktacie Lizbońskim, może rozpocząć premier dopiero po uzyskaniu zgody parlamentu. Sprawa ta zostanie rozpatrzona przez sąd 15. października.

Po znakomitym poniedziałku, złoty przeszedł w trend boczny w relacji do franka szwajcarskiego oraz euro, oddał większość zysków dolarowi i traci dziś również względem funta. Zamieszanie polityczne w Turcji może okazać się czynnikiem sprzyjającym polskiej walucie, gdyż panująca tam obecnie niepewność  będzie skłaniać inwestorów do przeniesienia kapitału np. do krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Jeśli chodzi natomiast o brytyjską walutę, to Bank Anglii oficjalnie zasugerował luzowanie polityki monetarnej podczas sierpniowego posiedzenia, co będzie skutkowało dalszą deprecjacją funta. Pozostałe ryzyka dla złotego pozostają bez zmian, a obniżenie wieku emerytalnego prawdopodobnie nie zostanie przyjęte z entuzjazmem z powodu obaw o stan finansów publicznych. 

Waluty wyceniane są następująco (godz. 12:45):

CHF/PLN – 4,0202 / 4,0451
EUR/PLN – 4,3586 / 4,3918
USD/PLN – 3,9599/ 3,9908
GBP/PLN – 5,2165 / 5,2607
EUR/USD – 1,0975 / 1,1054

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

21. lipca:
10:30 Wielka Brytania Sprzedaż detaliczna
13:45 Eurostrefa Stopa procentowa
14:30 Eurostrefa Konferencja prezesa, Mario Draghi’ego, po posiedzeniu EBC
14:30 USA Liczba osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych
14:30 USA Nowozarejestrowani bezrobotni
16:00 USA Sprzedaż domów na rynku wtórnym

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl