Na rynkach euforia, na ulicach krew.


Michał Sikora

Agencja Fitch utrzymała w piątek rating Polski na niezmienionym poziomie, a co więcej, nie obniżyła nawet jego perspektywy tak jak zrobiły to pozostałe instytucje. Ta w pewnym sensie niespodzianka in plus nie zdołała jednak przełożyć się na umocnienie złotego z powodu wydarzeń w Turcji. W nocy z piątku na sobotę doszło tam do nieudanego zamachu stanu i próby przejęcia władzy przez część armii. W rezultacie złoty rozpoczął nowy tydzień słabszy względem głównych walut, szczególnie wobec franka szwajcarskiego, którego bezpieczeństwo ponownie znalazło się w cenie oraz dolara. Amerykańska waluta w bardzo dobrym stylu zakończyła miniony tydzień, dzięki piątkowym optymistycznym odczytom makroekonomicznym. Lepsze od oczekiwanych dane zarówno o sprzedaży detalicznej, jak i produkcji przemysłowej świadczą, iż gospodarka USA powraca do stabilnego wzrostu. Spowodowało to powrót dolara powyżej bariery 4 zł, a na szerokim rynku przyczyniło się do zanotowania największego tygodniowego umocnienia w relacji do jena od 1999r. Zamykanie wielu długich pozycji zbudowanych na jenie przed brytyjskim referendum oraz po wcześniejszych słabszych odczytach ze Stanów dodatkowo wzmacnia teraz reakcję rynku. Dodatkowo, dolara popyt na dolara wspierany jest również pozytywnymi informacjami o stanie chińskiego gospodarki.

Kluczowym wydarzeniem bieżącego tygodnia będzie czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego i decyzja w sprawie stóp procentowych. Ciekawe czy i ewentualnie jak prezes Mario Draghi i spółka zareagują na decyzję Brytyjczyków o wyjściu z Unii Europejskiej. Wydaje się, iż wobec braku podjęcia jakichkolwiek kroków przez Bank Anglii, EBC również wstrzyma się z działaniem, oczekując na rozwój sytuacji i jakieś konkretne informacje na temat realizowanego scenariusza wyjścia.

Co do sytuacji złotego, jeśli atmosfera w Turcji się uspokoi, to powinniśmy zobaczyć pozytywną reakcję rynku związaną z rewizją ratingu Polski i przynajmniej kilkugroszowe umocnienie złotego. Warszawski parkiet radzi sobie w ostatnich dniach znakomicie, nie zważając na pozostałe europejskie  giełdy, i jeśli podobna euforia zapanowałaby na złotym, to euro kosztowałoby w granicach 4,30. 

Waluty wyceniane są następująco :

CHF/PLN  – piątkowa decyzja agencji Fitch nie spotkała się z większą reakcją rynku. Natomiast, wydarzenia z Turcji działają niekorzystnie na waluty krajów rozwijających się i kierują inwestorów w kierunku bezpieczeństwa franka szwajcarskiego. Tym samym kurs franka wyłamał się z kanału spadkowego, a kolejny opór znajduje się obecnie na 4,0765.

chf/pln 18.07.2016

EUR/PLN – notowania euro nadal pozostają w konsolidacji. Poranna luka w górę spowodowana wydarzeniami z Turcji została już pokryta, a kurs ponownie znajduje się blisko wsparcia na 4,4165.

eur/pln 18.07.2016

USD/PLN – piątkowe bardzo dobre odczyty makroekonomiczne z amerykańskiej gospodarki przyniosły znaczne umocnienie dolara i powrót powyżej bariery 4 zł. Kurs jednak utrzymuje się jeszcze w granicach kanału spadkowego, a ważnym poziomem będzie obecnie opór na 4,0070.

usd/pln 18.07.2016

GBP/PLN – w piątek złoty znacząco zyskał względem funta i obecnie toczy się walka o poziom 5,30. W zależności od jej wyniku (rozwoju sytuacji w Turcji oraz sprawy Brexitu), kolejnymi istotnymi poziomami będą 5,2570 lub 5,3356.

gbp/pln 18.07.2016


Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

18. lipca:
14:00 Polska Przeciętne wynagrodzenie

19. lipca:
10:30 Wielka Brytania Inflacja
11:00 Niemcy Sentyment ekonomiczny ZEW
11:00 Eurostrefa Sentyment ekonomiczny ZEW
14:00 Polska Produkcja przemysłowa
14:00 Polska Sprzedaż detaliczna
14:30 USA Pozwolenia na budowę domów
14:30 USA Rozpoczęte budowy domów

Dzień wolny dla waluty:
18. lipca Japonia Jen japoński

 

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl