Payrolls’y przygasiły apetyt na podwyżki.

Dane z amerykańskiego rynku pracy wypadły dużo poniżej oczekiwań i przygasiły nieco oczekiwania na przyspieszenie tempa podwyżek stóp procentowych Fed. Wg włoskich mediów Bruksela odrzuci projekt włoskiego budżetu. Notowania złotego pozostają w trendzie bocznym.


Michał Sikora

Kierunek handlu na złotym w bieżącym tygodniu był mocno zmienny. To w górę, to w dół bez jednoznacznej tendencji. Ruchy te jednak miały ograniczony zasięg, dlatego w szerszym układzie nic się nie zmieniło i notowania pozostają w trendzie bocznym. Główną tego przyczyną były zmieniające się nastroje w związku z planami budżetowymi włoskiego rządu, który najpierw zapowiadał poluźnienie polityki fiskalnej i przekroczenie unijnego limitu 2-procentowego deficytu.

Następnie retoryka została nieco złagodzona, dając nadzieje na uniknięcie konfliktu między Rzymem a Brukselą. Z końcem tygodnia jednak we włoskich mediach pojawiły się spekulacje, iż Komisja Europejska nie zaakceptuje tej propozycji. Jednocześnie zza Oceanu dochodziły kolejne sygnały umacniające pozycję dolara, co tradycyjnie skutkowało wywieraniem presji na wycenę walut krajów wschodzących, w tym złotego. Świetną kondycję amerykańskiej gospodarki potwierdził najlepszy od 1997r. wynik indeksu ISM dla usług. Do tego doszła jastrzębia wypowiedź J. Powell’a o możliwości podwyżek stóp procentowych powyżej stopy neutralnej. Dziś jednak nastroje się odwróciły, gdyż raport z rynku pracy zawiódł oczekiwania inwestorów.

We wrześniu w sektorze pozarolniczym utworzono jedynie 134 tys. nowych miejsc pracy wobec spodziewanych 180 tys. Jednocześnie zrewidowano w dół dynamikę płacy godzinowej za poprzedni miesiąc. Dolar traci, ale pierwsza reakcja rynku jest dość chaotyczna i możliwe że kierunek handlu ostatecznie jeszcze się odmieni, zwłaszcza jeśli przyczyna kiepskiego wyniku payrolls’ów zostanie przypisana huraganowi Florence.

Tymczasem w kraju sternicy Rady Polityki Pieniężnej utrzymali dotychczas obrany kurs. Stopy procentowe z olbrzymim prawdopodobieństwem pozostaną na obecnych poziomach przynajmniej do końca przyszłego roku. Szeroko dyskutowano nad niestandardowymi narzędziami polityki monetarnej, choć na razie nie ma potrzeby ich stosowania. Najnowsza projekcja RPP zostanie przedstawiona w listopadzie.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:30):

CHF/PLN – 3,7530 / 3,7850
EUR/PLN – 4,2878 / 4,3190
USD/PLN – 3,7188 / 3,7488
GBP/PLN – 4,8568 / 4,9060
EUR/USD – 1,1466 / 1,1562

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl