Być albo nie być premier May.

Łagodniejsze ton włoskiego rządu w kwestii budżetu poprawił rynkowe nastroje. Dziś wystąpienie premier May podsumowujące zjazd Partii Konserwatystów. RPP utrzymała stopy procentowe na dotychczasowych poziomach, konferencja rozpocznie się o godz. 16. Raport ADP o zmianie zatrudnienia zdecydowanie przewyższył prognozy.


Michał Sikora

Dziś kluczowe dla rynku będą wydarzenia na arenie politycznej Italii oraz Wielkiej Brytanii. Złagodzenie retoryki przez włoski rząd w sprawie budżetu poprawiło zdecydowanie rynkowe nastroje i zaowocowało odbiciem notowań złotego i innych walut państw rozwijających się. Spekuluje się, iż deficyt przekroczy 2-procentowy próg jedynie w kolejnych dwóch latach (2,4% w 2019r. i 2,2% w 2020r.), dzięki czemu ryzyko ostrego konfliktu z Brukselą znacząco spadło. Dziś projekt ma zostać przesłany do parlamentu.

Drugim istotnym wydarzeniem będzie wystąpienie T. May, kończące konwencję programową Partii Konserwatywnej, która zapewne będzie zawierać wiele odniesień do Brexitu. Z powodu dotychczasowego fiaska negocjacji z Brukselą wedle strategii wyjścia z UE ustalonej w Chequers , brytyjska premier znajduje się pod presją, a wielu obserwatorów wskazuje, iż jej pozycja jest zagrożona.

Tymczasem na krajowym rynku dobiegło końca 2-dniowe posiedzenie RPP, które zgodnie z oczekiwaniami nie zaowocowało decyzją w sprawie zmiany stóp procentowych. Pozostaną one na niezmienionych poziomach jeszcze przynajmniej przez rok zgodnie ze strategią nie wychylania się przed szereg i wyprzedzania ruchów Europejskiego Banku Centralnego. O godz. 16 rozpocznie się konferencja z udziałem prezesa Glapińskiego – warto zwrócić uwagę czy i w jaki sposób Rada odniesie się do ostatnich słabych danych makro.

Na szerokim rynku po kiepskich odczytach PMI przemysłu w Eurostrefie, dziś minimalnie poniżej oczekiwań wypadły również wskaźniki usługowe. Dla odmiany, za Oceanem znakomity wynik zanotował raport ADP o zmianie zatrudnienia, który znacząco przewyższył rynkowy konsensus (230 tys. vs prognoza 185 tys.) pomimo obaw związanych ze skutkami huraganu Florence. Choć dane te w ostatnim czasie mocno rozmijały się z raportem rządowym, pozytywnie nastawiają inwestorów do dolara przed kluczową piątkową publikacją.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 15:05):

CHF/PLN – 3,7608 / 3,7928
EUR/PLN – 4,2811 / 4,3123
USD/PLN – 3,7132 / 3,7431
GBP/PLN – 4,8125 / 4,8617
EUR/USD – 1,1468 / 1,1564

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

3. października:
16:00 USA Raport ISM dla usług
16:00 Polska Komunikat po posiedzeniu RPP

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl