Czy będzie powtórka referendum ws. Brexitu?


Michał Sikora

Wczorajsza decyzja Banku Anglii zaskoczyła rynek, który wyceniał szansę obniżki stóp procentowych na 80% i już ją zdyskontował w cenie funta. Niektóre instytucje  wypuszczały nawet plotki o natychmiastowym cięciu stóp nawet do zera. Odłożenie podjęcia jakichkolwiek kroków do sierpnia spotkało się zatem ze znaczącym wzrostem notowań mocno już wyprzedanej brytyjskiej waluty. Większość przedstawicieli komitetu decyzyjnego chce poznać więcej nowych po-brexitowych prognoz ekonomicznych przed wprowadzeniem środków luzowania polityki podczas kolejnego posiedzenia.

Tymczasem na 5. września w brytyjskim parlamencie zaplanowano debatę nad petycją wzywającą do rozpisania drugiego referendum w sprawie wyjścia z UE, która została podpisana przez ponad 4 mln osób. Nowa premier Wielkiej Brytanii wykluczyła możliwość powtórzenia głosowania, ale być może jest coś na rzeczy, gdyż jednocześnie poinformowała władze europejskiej wspólnoty, iż potrzebuje czasu przed rozpoczęciem procedury wyjścia. Wtórowała jej kanclerz Niemiec, Angela Merkel, apelując by dać Brytyjczykom czas na zastanowienie się, jaki chcą mieć rodzaj relacji z UE.

Nie zwalnia tempa amerykańska giełda, który wyznaczyła kolejne historyczne szczyty. Z kolei na rynku walutowym, postępuje przecena jena po sygnałach wysyłanych przez japońskich polityków o planach wprowadzenia nowego programu stymulacji gospodarki. Dodatkowo, do wyprzedaży waluty tradycyjnie postrzeganej jako bezpieczna przystań skłaniają lepsze dane na temat chińskiego PKB oraz z amerykańskiego rynku pracy. Liczba Amerykanów ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych utrzymuje się na poziomie 43-letnich minimów.

Dla złotego kluczowym dziś wydarzeniem będzie rewizja ratingu Polski przez agencję Fitch. Rynek spodziewa się utrzymania oceny oraz zmiany perspektywy ze stabilnej do negatywnej. Ogłoszenie decyzji nastąpi zapewne w godzinach wieczornych, zatem w przypadku jakiejkolwiek niespodzianki odreagowanie zobaczymy najprawdopodobniej dopiero w podczas poniedziałkowej sesji. 

Waluty wyceniane są następująco :

CHF/PLN  – na franku kontynuowana jest korekta ostatnich spadków. Kurs zmierza w stronę górnego ograniczenia kanału spadkowego. Najbliższy opór stanowi poziom 4,0670, wsparciem pozostaje lokalne minimum na 4,04. 

chf/pln 15.07.2016

EUR/PLN – notowania euro pozostają w konsolidacji. Wczorajsza decyzja Banku Anglii o wstrzymaniu się podjęciem działań przyniosła podbicie kursu wspólnej waluty. Dziś ryzykiem dla złotego będzie rewizja ratingu Polski przez agencję Fitch. Prawdopodobnie nastąpi ona jednak dopiero w godzinach wieczornych, więc ewentualną reakcję rynku zobaczymy być może dopiero w poniedziałek.

eur/pln 15.07.2016

USD/PLN – wczorajsza sesja ostatecznie nie przyniosła większych zmian ceny dolara. Amerykańska waluta pozostaje w tendencji spadkowej od ponad tygodnia, a kolejne wsparcia znajdują się na 3,9739 oraz 3,96.

usd/pln 15.07.2016

GBP/PLN – zaskakująca dla wielu inwestorów decyzja Banku Anglii przyniosła znaczące umocnienie funta na szerokim rynku, a zatem i również względem złotego. Brytyjska waluta z przełamała opór na 5,32 i obecnie kolejny punkt obrony złotego stanowi poziom 5,3356.

gbp/pln 15.07.2016

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:
15. lipca:
Polska Rewizja ratingu Polski przez agencję Fitch
14:30 USA Inflacja
14:30 USA Sprzedaż detaliczna
15:15 USA Produkcja przemysłowa

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl