Złoty bez obaw przed posiedzeniem Fed.

Wieczorem decyzja Fed o podwyżce stóp procentowych i publikacja projekcji makroekonomicznych. Bank Czech podniósł koszt pieniądza do 1,5%. Nie będzie wolnego handlu między Brukselą a Londynem i będą istniały granice celne. Trwają prace nad stworzeniem satysfakcjonującego porozumienia ws. Brexitu, co zmniejsza szansę na realizację scenariusza tzw. twardego wyjścia.


Michał Sikora

Kierunek handlu na rynku walutowym nie podlega większym zmianom przed wieczornym zakończeniem posiedzenia Fed. Złoty pozostaje na fali wznoszącej, umacniając się w szczególności względem franka szwajcarskiego. Dzisiejsza podwyżka stóp procentowych Fed i w dużej mierze grudniowa zostały już zdyskontowane przez rynek, dlatego z większym zainteresowaniem inwestorzy oczekują na publikację projekcji makroekonomicznych oraz retorykę, towarzyszącą perspektywom utrzymania tempa podwyżek stóp procentowych w kolejnych latach.

Z tego powodu bardzo dobre wczorajsze odczyty zza Oceanu, indeks zaufania konsumentów oraz indeks Fed z Richmond, przeszły niezauważone. Obserwatorzy rynku wskazują, iż Rezerwa Federalna będzie miała problem z realizacją dotychczasowej projekcji zakładającej 3 podwyżki kosztu pieniądza w 2019r. i jedną w 2020r. Dolar od kilku tygodni systematycznie traci w relacji do euro i powyższe obawy sprawiają, iż szala ryzyka przed dzisiejszym posiedzeniem przechyla się bardziej w stronę kontynuacji tego trendu. Za wyjątkiem, że prezes Powell zaskoczy zdecydowanie jastrzębią retoryką.

Tymczasem kurs wspólnej waluty otrzymał w impuls wzrost wzrostowy w postaci wystąpienia M. Draghi’ego w Parlamencie Europejskim, gdzie wyraził oczekiwanie energicznego wzrostu inflacji bazowej w Eurostrefie. Wczoraj entuzjastyczną reakcję rynku próbował stonować główny ekonomista EBC, P. Praet, stwierdzając, iż poniedziałkowe słowa prezesa nie są niczym nowym. Lokalnie warto wspomnieć o dzisiejszym posiedzeniu Banku Czech, podczas którego zgodnie z oczekiwaniami zapadła decyzja o podwyżce stopy procentowej o 25 pb do 1,5%.

Na koniec jeszcze garść informacji z coraz bardziej gorącej linii Bruksela – Londyn. Po ostatniej fali doniesień, sugerującej rosnące szanse na realizację scenariusza tzw. twardego Brexitu, czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy regulującej przyszłe relacje, dziś agencja Reuters podała, iż rzekomo dotarła do dokumentu świadczącego o tym, iż nie ma szans na wolny handel z Brytyjczykami  i będą musiały istnieć jakieś granice celne. Najbardziej dotknięte tym kompromisem zostaną sektory: samochodowy, farmacja, rolnictwo i chemia. Natomiast przed kilkoma kwadransami M. Barnier, główny negocjator ze strony Brukseli poinformował, iż trwają próby nad opracowaniem porozumienia z poszanowaniem suwerenności Wielkiej Brytanii i zasadami UE, regulującymi zasady wspólnego rynku. Po tej wypowiedzi funt wyraźnie zyskuje.

Waluty wyceniane są następująco (godz. 14:40):

CHF/PLN – 3,7583 / 3,7903
EUR/PLN – 4,2699 / 4,3011
USD/PLN – 3,6379 / 3,6678
GBP/PLN – 4,7787 / 4,8280
EUR/USD – 1,1672 / 1,1768

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:
26. września:
20:00 USA Stopa procentowa
20:30 USA Wystąpienie prezesa Fed, J. Powell’a

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl