Statek tonie, sternika brak, a majtkowie wyskakują.


Michał Sikora

Od brytyjskiego referendum upływają już blisko 2 tygodnie, a nadal nie padły żadne konkrety co do scenariusza wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Co więcej, czołowi przedstawiciele brytyjskiej sceny politycznej zapowiadają złożenie dymisji. Sytuacji nie poprawiła również wczorajsza publikacja Raportu Stabilności Finansowej, w którym Bank Anglii zauważa, że zaczynają się krystalizować pewne ryzyka, a utrzymanie stabilności finansowej Wielkiej Brytanii będzie wyzwaniem. Tymczasem, kolejne 2 brytyjskie fundusze inwestujące na rynku nieruchomości, w związku ze wzrostem wycofań środków po referendum, zawiesiły wypłaty pieniędzy ze względu na ryzyko utraty płynności. O ile zatem politycy mogą sobie zrobić do września wakacje, o tyle świat finansów nie może i żyje nieustannie. Niebezpieczeństwa związane z Brexitem zaczynają rozlewać się na inne obszary, jak również pozostałe kraje Unii Europejskiej, dla których kolejno obniżane są prognozy wzrostu gospodarczego. Wielkie obawy narastają szczególnie wobec wrażliwego włoskiego sektora bankowego, który posiada wysoki poziom złych kredytów.

Wobec powyższego, brytyjski funt osuwa się w nicość, a jego notowania względem dolara znalazły się już na 35-letnich minimach. Spadają również notowania ropy oraz walut krajów rozwijających się, a nasila się ponownie ruch w kierunku bezpiecznych inwestycji: złota, obligacji oraz walut Szwajcarii i Japonii. Złe wieści docierają również z Chin, gdzie kurs tamtejszego juan został wyznaczony na najniższym poziomie od 6 lat. Na tym tle, polski złoty podjął wczoraj próbę stabilizacji notowań, jednak wobec utrzymujących się czynników ryzyka również wewnątrz naszego kraju, może się okazać, że będzie to tylko chwilowy przystanek przed kolejnym atakiem strony podażowej.

Dziś warto zwrócić jeszcze uwagę na publikację protokołu z posiedzenia FOMC, który może nadać kierunek handlowi na kolejne dni. 

Waluty wyceniane są następująco :

CHF/PLN  – niesprzyjająca atmosfera wokół złotego oraz brak informacji co do scenariusza wyjścia Wielkiej Brytanii z UE podtrzymują niepewność na rynku. Mimo to polska waluta podejmuje próbę stabilizacji notowań względem franka między 4,1080 a 4,1330.

chf/pln 06.07.2016

EUR/PLN – stabilizuję się również notowania pary EUR/PLN. Wobec spadających cen ropy oraz pogłębiającej się ucieczki w bezpieczne aktywa, może to być jednak tylko chwilowy przystanek. Granice konsolidacji wyznaczają poziomy 4,44 oraz 4,47.

eur/pln 06.07.2016

USD/PLN  – na szerokim rynku dolar umacnia swoją pozycję względem euro wobec obaw, iż Brexit odbije się również na wzroście gospodarczym pozostałych krajów UE. Podobnie w relacji do złotego, od kilku dni amerykańska waluta porusza się w kanale wzrostowym, a najbliższy opór stanowi poziom 4,0350. Dziś zostanie jeszcze opublikowany protokół z ostatniego posiedzenia FOMC, który może ustawić kierunek handlu na kolejne dni. 

usd/pln 06.07.2016

GBP/PLNGBP/PLN – wczorajsza konferencja prezesa Banku Anglii, Marka Carney’a, nie poprawiła nastrojów wokół funta i brytyjska waluta coraz pewnie zmierza do bariery 5 zł. Brak konkretnych informacji oraz zapowiedzi rezygnacji czołowych przedstawicieli sceny politycznej Wielkiej Brytanii powodują, że na szerokim rynku funt jest najtańszy od 35 lat, a względem złotego notowania osiągnęły 2 letnie minima.

gbp/pln 06.07.2016


Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:
6. lipca:
Polska Stopa procentowa
16:00 Polska Komunikat po posiedzeniu RPP
20:00 USA Protokół z posiedzenia FOMC

7. lipca:
8:00 Niemcy Produkcja przemysłowa
10:30 Wielka Brytania Produkcja przemysłowa
14:15 USA Raport o zmianie zatrudnienia ADP
14:30 USA Liczba osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych
14:30 USA Nowozarejestrowani bezrobotni

Dzień wolny dla waluty:
6. lipca Czechy Korona czeska

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl