Nowe plany niewolnictwa w Europie


Michał Sikora

Decyzja Brytyjczyków o wyjściu z Unii Europejskiej wywołała w piątek nie lada rajd na bezpiecznych aktywach. Japoński jen przełamał barierę równowagi, docierając w trakcie sesji nawet do ceny 99,10 USD. Tym samym wyznaczył nowe 3-letnie minimum. Frank szwajcarski umocnił się względem euro do najwyższych poziomów od przełomu lipca i sierpnia ubiegłego roku. Natomiast, notowania eurodolara zanurkowały do wartości niewidzianych od marca bieżącego roku. Dalsze ruchy zostały ograniczone przez działania banków centralnych, które mocno interweniowały w czasie piątkowego handlu.

Dziś na rynkach panuje relatywny spokój i cisza, gdyż chyba nikt nie wie co dalej. Konsekwencje brytyjskiego referendum będą mieć znaczący wpływ na notowania jeszcze przez wiele dni dopóki rynek nie rozszyfruje dokąd zmierzać. Rezygnacja bowiem D. Camerona ze stanowiska premiera prawdopodobnie odłoży w czasie rozpoczęcie procesu wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE. Tutaj jednak pojawia się kolejny kruczek, gdyż teoretycznie Wyspiarze nadal mogą pozostać we wspólnocie w razie wypracowania nowej propozycji członkostwa na zmienionych warunkach. Pozostaje również opcja wyjścia ze struktur unijnych wyłącznie na poziomie centralnym, co oznaczałoby, iż Wielka Brytania nie partycypowałaby w budżecie oraz straciłaby prawo głosu w procesach decyzyjnych.

Tymczasem, Niemcy oraz Francuzi nie zasypiają gruszek w popiele, ale szukają dróg ucieczki z tonącego okrętu do nowej formy zniewolenia Europy i proponują, m.in. Polsce, utworzenie superpaństwa. W miejsce Unii Europejskiej miałoby powstać jedno państwo, rządzone oczywiście przez tych samych graczy, w którym kraje członkowskie już zupełnie straciłyby niepodległość i prawo decydowania o sobie. I ładnie to tak, żeby kapitan jako pierwszy opuszczał tonący statek? Zabawne, że w tej sytuacji Szkoci wytężają działania w kierunku odłączenia się od Zjednoczonego Królestwa by wejść na pokład umierającej UE. Tymczasem, Stany Zjednoczone poinformowały, że Brexit nie wpłynie na ich relacje i współpracę z Wielką Brytanią. A dopiero co Barack Obama i wszyscy inni „wielcy” tego świata grozili Brytyjczykom i przekonywali ich jak bardzo będą poszkodowani, głosując za wyjściem.

Wobec braku publikacji istotnych danych makroekonomicznych, w bieżącym tygodniu uwaga inwestorów będzie skoncentrowana na odbywającym się w Portugalii Europejskim Forum Banków Centralnych z udziałem m.in. prezes Fed, Janet Yellen, prezesa EBC, Mario Draghi’ego oraz prezesa Banku Anglii, Marka Carney’a. 

Waluty wyceniane są następująco (godz. 12:00):

CHF/PLN – 4,1209 / 4,1525
EUR/PLN – 4,4246 / 4,4620
USD/PLN – 4,0129 / 4,0522
GBP/PLN – 5,3298 / 5,3782
EUR/USD – 1,0988 / 1,1068 

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

27. czerwca:
19:30 Portugalia Wystąpienie prezesa EBC, Mario Draghi’ego podczas Europejskiego Forum Banków Centralnych

28. czerwca:
10:00 Portugalia Wystąpienie prezesa EBC, Mario Draghi’ego podczas Europejskiego Forum Banków Centralnych
14:30 USA PKB
16:00 USA Indeks zaufania konsumentów
16:00 USA Indeks Fed z Richmond

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl