Zyski okupione krwią


Michał Sikora

Funt brytyjski zanotował pierwszy wzrostowy tydzień od 3 tygodni po tym, jak zmniejszyły  się obawy inwestorów o wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Spekulacje, iż zawieszenie kampanii przez obie strony związane z morderstwem parlamentarzystki Jo Cox, przyczyni się do powiększenia obozu zwolenników pozostania w szeregach UE potwierdziły się i wzmocniły notowania brytyjskiej waluty zarówno względem dolara, jak i euro. Najnowsze sondaże, jak można się było tego spodziewać,  wskazują na zmianę nastawienia ws. Brexitu. Śmierć Jo Cox przechyliła szalę zwycięstwa ponownie na stronę euroentuzjastów, choć przewaga jest minimalna, a odsetek niezdecydowanych wciąż wysoki i sięgający kilkunastu procent.

W związku z tym, iż ryzyko rozpadu Unii Europejskiej przynajmniej na chwilę zostało zażegnane, na rynku powiało optymizmem i wzrósł apetyt na ryzyko. Spowodowało to odpływ kapitału od bezpiecznych przystani:  japońskiego jena, franka szwajcarskiego, złota oraz obligacji w kierunku rynków akcyjnych, surowców oraz walut krajów rozwijających się. Skorzystał na tym zatem również polski złoty, który nowy tydzień rozpoczął znacznie mocniejszy, a obecnie powiększa swoje zyski. Spodziewam się jednak, iż im bliżej czwartku tym nasza waluta ponownie będzie taniała, gdyż wynik brytyjskiego referendum do końca będzie wisiał na włosku i trzymał w niepewności cały świat finansowy. 

Waluty wyceniane są następująco:

CHF/PLN  – spadek awersji do ryzyka związany ze wzrostem poparcia dla pozostania Wielkiej Brytanii w UE spowodował, że złoty rozpoczyna nowy tydzień znacznie mocniejszy. Notowania franka otworzyły się dziś na poziomie wsparcia na 4,05 i obecnie pokrywają poranną lukę, zmierzając w kierunku oporu na 4,10.

chf/pln 20.06.2016

EUR/PLN - zmiana nastrojów na szerokim rynku przyniosła umocnienie złotego względem euro nawet pomimo gorszych piątkowych danych makroekonomicznych z polskiej gospodarki. Wspólna waluta po utworzeniu podwójnego szczytu zmierza na południe. Po przebiciu dolnej granicy ostatniej konsolidacji na 4,4260 następnym poziomem do zdobycia jest 4,41.

eur/pln 20.06.2016

USD/PLN - wzrosty na eurodolarze znajdują odzwierciedlenie w taniejącym dolarze również w relacji do złotego. Amerykańska waluta traci uznanie inwestorów, którzy zaczynają dyskontować oddalający się termin podwyżki stóp procentowych w USA. Najbliższe wsparcie znajduje się na 3,88.

usd/pln 20.06.2016

GBP/PLN – notowania funta rosną na szerokim rynku, a zatem również w relacji do złotego wobec zmiany nastrojów wokół Brexitu o 360 stopni. Brytyjska waluta już 8. dzień porusza się w kanale wzrostowym, który zdaje się przyspieszać.

gbp/pln 20.06.2016

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:
21. czerwca:
11:00 Niemcy Sentyment ekonomiczny ZEW
11:00 Eurostrefa Sentyment ekonomiczny ZEW
16:00 USA Raport Janet Yellen, prezes Fed, przed Komisją Bankową Senatu USA 

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl