Bezpieczeństwo za wszelką cenę


Michał Sikora

Rynki kapitałowe w Azji, Stanach Zjednoczonych i Europie spadały we wtorek czwarty dzień z rzędu. na skutek rosnącej wiary, że to co początkowo wydawało się tylko jakimś problemem lub próbą ugrania większych przywilejów staje się rzeczywistym lękiem, iż Wielka Brytania opowie się za wyjściem z Unii Europejskiej w przyszłym tygodniu. Sytuacja ta prowadzi do znaczącego rajdu na japońskim jenie oraz franku szwajcarskim, jak również na pozostałych aktywach postrzeganych jako bezpieczne przystanie, czyli obligacjach i złocie. Można nawet powiedzieć, iż inwestorzy szukają schronienia za wszelką cenę, gdyż notowania 10-letnich niemieckich obligacji są już tak wysokie, że ich rentowność po raz pierwszy w historii osiągnęła wartości ujemne.

Spośród odczytów makroekonomicznych warto wspomnieć o sprzedaży detalicznej w USA, której tempo wzrostu w maju okazało się bardzo przyzwoite już drugi miesiąc z rzędu. Dobrze rokuje to zatem na dane o PKB w drugim kwartale i prawdopodobnie wesprze głosy opowiadające się za wyższymi stopami procentowymi pod koniec roku.

Dziś od rana sentyment rynkowy nieco się poprawia, co przekłada się na rosnące ceny akcji na parkietach Azji i Europy oraz wzrost notowań złotego, który podnosi się nieco z kolan po ostatnich dotkliwych stratach. Inwestorzy czekają na kluczowe wydarzenia środy, jakimi będą posiedzenia Rezerwy Federalnej oraz Banku Japonii, a w szczególności konferencja prezes Fed, Janet Yellen. Jako że podwyżka stóp jest obecnie wykluczona, jej wystąpienie będzie miało największy wpływ na rynkowe nastroje.

Waluty wyceniane są następująco :

CHF/PLN  – złoty pozostaje słaby i spośród głównych walut w szczególności traci na rzecz franka, który cieszy się dużym popytem w takich momentach niepewności na rynkach jak obecny. Od rana złoty lekko zwyżkuje, ale mało prawdopodobne by udało mu się dotrzeć do wsparcia na 4,0643.

chf/pln 15.06.2016

EUR/PLN – złoty osłabił się wczoraj również wobec euro, ale już nie tak mocno. Cena próbuje ustabilizować się nieco poniżej 4,45. Możliwe jednak, że byki po prostu zbierają siły do ponowienia ataku. Istotne w tej kwestii będą nastroje, jakie zapanują wśród inwestorów po dzisiejszej konferencji Janet Yellen.

eur/pln 15.06.2016

USD/PLN notowania dolara wzrosły wczoraj znacząco, bo o blisko 5 groszy. Amerykańska waluta otrzymała również wsparcie w lepszych niż oczekiwano danych o sprzedaży detalicznej. Dziś kluczowa dla rynków będzie retoryka prezes Fed podczas konferencji, która rozpocznie się o 20:30.

usd/pln 15.06.2016

GBP/PLN – funt stopniowo odzyskuje utracone pole, przechodząc z tendencji spadkowej do wzrostowej. Przełamane górne ograniczenie kanału spadkowego funkcjonuje obecnie jako wsparcie. Najbliższy opór znajduje się na 5,6150.

gbp/pln 15.06.2016


Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

15. czerwca:
15:15 USA Produkcja przemysłowa
16:30 USA Zapasy ropy Crude
20:00 USA Stopa procentowa
20:30 USA Wystąpienie prezes Fed, Janet Yellen
Japonia Stopa procentowa

16. czerwca:
11:00 Eurostrefa Inflacja
13:00 Wielka Brytania Stopa procentowa
14:30 USA Inflacja
14:30 USA Liczba osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych
14:30 USA Nowozarejestrowani bezrobotni 

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl