Deflacja wzmaga presję na EBC


Ireneusz Tyter

Podczas rozpoczętego w piątek dwudniowego spotkania ministrów finansów i szefów banków centralnych państw grupy G20 nie uzgodniono jednoznacznej recepty na spowolnienie gospodarcze. Niepokój inwestorów wzbudza wypowiedź niemieckiego ministra finansów, który poddał w wątpliwość skuteczność obniżek stóp procentowych stwierdzając, że tej taktyki nie można ciągnąć w nieskończoność. Nie dziwi więc, że poniedziałek rozpoczął się spadkami na giełdach w Europie, wcześniej japoński Nikkei stracił 1% a indeks w Szanghaju blisko 3%.

Chiny
Bank centralny Chin poinformował o obniżce stóp depozytowych dla banków o 0,5%

Strefa Euro
Dzisiaj o 11 opublikowano znajdujący się dziś w centrum uwagi lutowy wskaźnik inflacji dla strefy Euro, wyniósł on -0,2% r/r. Odczyt poniżej prognoz a zarazem deflacja w strefie euro wzmocni presję na obniżkę stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego w marcu. Rynki zareagowały spadkami na EUR/USD oraz chwilowym przystopowaniem porannych spadków na giełdach.

Polska
Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w czwartym kwartale 2015 roku PKB wzrósł o 3,9% a w całym 2015 roku o 3,6%. Jest to najwyższe tempo wzrostu polskiej gospodarki od 2011 roku. Unijny urząd statystyczny Eurostat zrewidował styczniowe dane inflacji HICP dla Polski do -0,3% r/r wobec -0,4% miesiąc wcześniej. Podkreślił także, że Polska miała najniższy wskaźnik, czyli największą deflację w całej Unii

W dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznym istotne będą odczyty indeksu Chicago PMI oraz dane z rynku nieruchomości w USA. Jutro seria ważnych danych o kondycji przemysłu Chinach, Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz USA a więc w najbardziej liczących się światowych gospodarkach.

Waluty analiza na godzinę 11:35

CHF/PLN – 3,998
Kurs franka porusza się w lutym w przedziale 3,95-4,05. Do czasu posiedzenia EBC i ewentualnej odpowiedzi SNB nie powinien oddalić się od tej strefy.

EUR/PLN – 4,36
Spadki kursu euro wyhamowały w strefie 4,35-4,36. Wobec presji na obniżki stóp przez EBC poziom 4,39-4,40 wydaje się dość silnym oporem dla tej pary.

USD/PLN – 3,999
Dolar testuje okrągły poziom 4 zł, jednak wyjście ponad pokonanie oporu na 4,02 wydaje się możliwe jedynie przy drastycznym pogorszeniu nastrojów na rynkach.

GBP/PLN – 5,541
Funtowi od początku roku ciąży perspektywa Brexitu, w piątek obronił się poziom 5,50 który jest teraz najbliższym wsparciem.

EUR/USD – 1,091
Eurodolar kontynuuje przecenę w związku ze zwiększającym się prawdopodobieństwem kontynuacji programu luzowania ilościowego przez EBC. Kurs przełamał poziom 1,09 najbliższym wsparciem będzie styczniowe minimum 1,0761

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

29. lutego:

15:45

USA

Indeks Chicago PMI

16:00

USA

Sprzedaż nieruchomości w toku

1. marca:

02:00

Chiny

Wskaźnik PMI dla przemysłu

04:30

Australia

Decyzja w sprawie stóp procentowych

09:55

Niemcy

PMI przemysłu

10:30

Wlk. Brytania

PMI przemysłu

14:30

Kanada

PKB m/m i k/k

16:00

USA

ISM przemysłu

 

Ireneusz Tyter, specjalista ds. Rynku Walutowego oraz Transferów Pieniężnych
Źródło: inkantor.pl