Jak trwoga, to do… jena


Michał Sikora

Na rynek powrócił temat Brexitu, a z nim nerwowość i duża zmienność. Jeszcze niedawno temat wydawał się być już zamknięty i sytuacja uspokojona. Tymczasem najnowszy sondaż wskazuje nawet na większe poparcie dla opuszczenia Unii Europejskiej. Do referendum pozostały 3 tygodnie i wydaje się, że niepewność utrzymywać się będzie do ostatniej chwili, a wraz z nią znaczne wahania notowań funta. A jak trwoga, to do… jena. Japońska waluta postrzegana jako bezpieczna przystań ponownie znalazła uznanie inwestorów, którzy w od wczoraj bardzo chętnie ją kupują w obliczu powstałego ryzyka. 

Wczoraj opublikowano również serię danych ze Stanów Zjednoczonych. Wydatki Amerykanów wzrosły w kwietniu o 1%, czyli o więcej niż oczekiwano. Natomiast, indeks PCE (Personal Consumption Expenditures), preferowany przez Fed jako miernik inflacji, wskazał na wzrost cen o 1,1% w ostatnich 12 miesiącach. Także ceny domów zanotowały w marcu większy wzrost niż prognozowano. Na drugim biegunie znalazł się indeks Chicago PMI, który spadł do 49,3 pkt. - najniższego poziomu od lutego.  I już po raz 6 w ciągu 12 miesięcy uplasował się poniżej granicy 50 pkt., wskazując na kurczenie się aktywności przemysłowej w rejonie Chicago. Ogólnie jednak, wczorajsze odczyty wpisują się w ostatnią retorykę Fed i rosnące nadzieje na rychłą podwyżkę stóp procentowych. Kolejne kluczowej dane z amerykańskiej gospodarki, tym razem z rynku pracy, zostaną zaprezentowane w najbliższy piątek. 

Na rynkach akcyjnych całego świata dominuje dziś zdecydowanie kolor czerwony, spada również cena ropy. Waluty wyceniane są następująco (godz. 12:00):

CHF/PLN - złoty kontynuuje odrabianie strat względem franka i wczoraj przełamał poziom 3,99. Po przełamaniu wczorajszego minimum na 3,9813 będzie można oczekiwać próby zejścia do kolejnego wsparcia, które znajduje się na 3,9713. Ewentualne wybicie powyżej 3,9965 byłoby wstępnym sygnałem powrotu słabości naszej waluty.

chf/pln 01.06.2016

EUR/PLN – poziom 4,40 nie poddaje się tak łatwo i dziś notowania powróciły ponownie powyżej tej ceny. Kluczową sprawą dla dalszego umocnienia złotego będzie zatem teraz przełamanie wczorajszego minimum na 4,3941. W razie niepowodzenia opór stanowią okolice 4,41.

eur/pln 01.06.2016

USD/PLN – dolar utrzymuje się w zakresie wahań wyznaczonych przez niebieski kanał spadkowy i po rajdzie zapoczątkowanym wczoraj po południu, obecnie ponownie zmierza na południe. Najbliższy opór znajduje się na 3,9380.

usd/pln 01.06.2016

GBP/PLN – funt znacząco traci z racji powrotu tematu Brexitu. Zagrożenie wyjściem Wielkiej Brytanii z UE wydawało się zażegnane, jednak najnowszy sondaż pokazuje, iż sytuacja ponownie znalazła się na ostrzu noża. W rezultacie poziom 5,70 jest już bardzo blisko, a jego przebicie otworzyłoby drogę do 5,6650.

gbp/pln 01.06.2016


Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

1. czerwca:
15:45 USA Indeks PMI dla przemysłu
16:00 USA Indeks ISM dla przemysłu
20:00 USA Beżowa księga

2. czerwca:
13:45 Eurostrefa Stopa procentowa
14:30 Eurostrefa Wystąpienie szefa EBC, Mario Draghi’ego
14:15 USA Raport ADP o zmianie zatrudnienia
14:30 USA Liczba osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych
14:30 USA Nowozarejestrowani bezrobotni 

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl