Nie ma mocnych na dolara? Jest


Michał Sikora

Dolar amerykański otrzymał kolejny zastrzyk pozytywnych danych i umocnił się wczoraj względem euro do najwyższego poziomu od blisko 2 miesięcy. Sprzedaż nowych domów w USA zanotowała w kwietniu najwyższy miesięczny przyrost od 24 lat. Świadczy to o rosnącym zaufaniu konsumentów, gdyż coraz większa liczba osób wchodzi na rynek mieszkaniowy bez obaw o spowolnienie wzrostu gospodarczego. Osobny raport wykazał, iż wzrostowi cen towarzyszył równie imponujący skok wolumenu sprzedaży. Euro osuwał się przez cały dzień pomimo dobrych danych z Niemiec. Największa europejska gospodarka rosła, zgodnie z prognozami, w tempie 1,2% w pierwszym w kwartale. Natomiast indeks nastrojów ekonomicznych instytutu ZEW osiągnął wartość 53,1 i przewyższył oczekiwania, które kształtowały się na poziomie 49,8. Jedyną znaczącą walutą, która nie podporządkowała się wszechogarniającej sile amerykańskiej waluty, okazał się funt. Brytyjska waluta mocno zyskiwała względem dolara po opublikowaniu kolejnego sondażu, wskazującego na rosnący odsetek wyborców, skłaniających się do głosowania za pozostaniem w Unii Europejskiej.

Rynek walutowy cały czas pozostaje pod wpływem spekulacji na temat czerwcowej podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Kolejne wypowiedzi przedstawicieli Fed oraz znakomite ostatnio odczyty makroekonomiczne z USA są główną siłą napędową zawieranych transakcji. Kulminacją bieżącego tygodnia będzie piątkowe wystąpienie szefowej Fed, Janet Yellen. 

Po bardzo udanej wczorajsze sesji na Wall Street, optymizmem powiało również w Azji i na parkietach europejskich. Japoński Nikkei 225 zyskał dziś 1,57%. Od tej reguły wyłamał się jedynie indeks giełdy w Szanghaju, który spadł o 0,23%. Waluty wyceniane są następująco (godz. 11:30):

CHF/PLN – frank nie zdołał uporać się wczoraj z oporem w okolicach 4,04 i po odbiciu się od górnego ograniczenia kanału zmierza na południe. Przebicie linii trendu dałoby możliwość przetestowania wsparcia na poziomie 4 zł. Zważywszy jednak na sytuację na szerokim rynku oraz jutrzejszy wolny dzień w Polsce, bardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz odbicia od dolnego ograniczenia kanału i dalsze umocnienie franka.

chf/pln 25.05.2016

EUR/PLN – obrona oporu w rejonie 4,4650 przyniosła lekkie umocnienie złotego i wybicie euro z kanału wzrostowego. Brakuje jednak argumentów przemawiających za tym, aby ta korekta mogła sięgnąć głębiej niż do strefy 4,4260-4,4100.

eur/pln 25.05.2016

USD/PLN – na razie dolar nie może sobie poradzić z oporem na poziomie 4 zł i delikatnie zniżkuje. Jednak jutrzejszy wolny dzień w Polsce może przyczynić się do tego, iż nie będzie komu bronić złotego. Wsparcia na 3,9749 i 3,9539 skutecznie przeszkadzają większemu umocnieniu polskiej waluty.

usd/pln 25.05.2016

GBP/PLN – najnowsze sondaże raczej już definitywnie przesądzają o pozostaniu Wielkiej Brytanii w szeregach Unii Europejskiej, a to sprawia, że funt jest obecnie mocniejszy nawet od dolara. Najbliższy opór znajduje się na 5,8577, potem na zdobycie czekać będą tegoroczne szczyty w rejonie 5,90.

gbp/pln 25.05.2016

Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:

25. maja:
10:00 Polska Stopa bezrobocia
16:30 USA Zapasy ropy Crude

26. maja:
9:15 Szwajcaria Produkcja przemysłowa
10:30 Wielka Brytania PKB
14:30 USA Liczba osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych
14:30 USA Nowozarejestrowani bezrobotni

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl