Czas na realizację zysków


Michał Sikora

Dolar amerykański wyraźni dziś traci na korzyść jena od chwili rozpoczęcia środowego handlu na parkietach Azji. Inwestorzy zdecydowali, że lepszy wróbel w garści  i czas zrealizować zyski. W ostatnich dniach cena amerykańskiej waluty wzrosła o blisko 2% i wczoraj osiągnęła najwyższy poziom od 2 tygodni względem japońskiego odpowiednika. Przyczyniły się do tego powtarzane po wielokroć komentarze japońskich oficjeli przeciwko sile jena oraz wypowiedź ministra finansów, który stwierdził, iż nawet ostrzeżenia Ministerstwa Skarbu USA nie powstrzymają Kraju Kwitnącej Wiśni przed podejmowaniem prób osłabiania waluty poprzez sprzedaż jena na otwartym rynku. Dzięki temu para USD/JPY powróciła do najwyższych poziomów od 28. kwietnia, kiedy to Bank Japonii ku zaskoczeniu inwestorów utrzymał swoją politykę monetarną praktycznie niezmienioną, napędzając największy dzienny zysk japońskiej waluty od 7 lat. 

Dziś jednak spadek dolara poniżej ceny 109 JPY uruchomił stop-lossy, popychając kurs jeszcze bardziej na południe. Dodatkowo, słabość azjatyckich rynków akcji skłoniła inwestorów do kupowania japońskiej waluty, postrzeganej  tradycyjnie jako bezpieczne aktywo na trudne czasy.

Po południu poznamy ważny raport na temat wielkości zapasów ropy Crude w Stanach Zjednoczonych w minionym tygodniu. Wczoraj cena „czarnego złota” szła w górą w nadziei, iż nie wzrosły one tak bardzo jak w poprzednich 2 tygodniach.

Po dobrej wczorajszej sesji w USA, giełdy Azji spisały się dziś bardzo przeciętnie. Indeks Szanghaj Composite zyskał 0,16%, a japoński Nikkei wzrósł o 0,08%. Waluty wyceniane są następująco (godz. 12:00):

CHF/PLN – 3,9872
Nareszcie dobry dzień dla złotego. Po kilku sesjach nieudanych prób wyjścia powyżej 4,01, wczoraj nasza waluta sporo się umocniła, docierając nawet do 3,9750. Wskaźnik MACD jest bliski wygenerowania sygnału sprzedaży. Czyżby inwestorzy zaczynali już realizować zyski napędzone piątkową rewizją ratingu Polski? Wsparciem pozostaje 3,97.

EUR/PLN – 4,4220
Mimo wczorajszego umocnienia złotego, euro pozostaje w ofensywie i utrzymuje się w kanale wzrostowym. Siła tego trendu jednak słabnie. Histogram MACD wykazuje już od pewnego czasu dywergencję z wykresem ceny. Najbliższy opór to 4,45, wsparcie – 4,40.

USD/PLN – 3,8798
Złoty wczoraj delikatnie się umocnił, gdyż nie doszło nawet do próby ataku oporu na 3,90. Kurs jednak nadal porusza się w kanale wzrostowym i dopiero zejście poniżej 3,86 byłoby szansą na większe umocnienie polskiej waluty.

GBP/PLN – 5,5982
Na funcie zarysowała się formacja trójkąta i dziś kurs powinien bardziej zdecydowanie obrać dalszy kierunek. Dzisiejszy słaby odczyt o produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii sprawia, że bardziej prawdopodobny staje się ruch na południe. Wsparciem będzie wtedy 5,55.

EUR/USD – 1,1397
Na eurodolarze niewiele się dzieje w ostatnich dniach. Delikatną przewagę ma dolar po słabych danych o produkcji przemysłowej w Niemczech. Opór to 1,14, wsparcie – 1,1315.


Najbliższe wydarzenia na rynkach finansowych:
11. maja:
10:30 Wielka Brytania Produkcja przemysłowa
16:30 USA Zapasy ropy Crude

12. maja:
10:00 Norwegia Stopa procentowa
11:00 Eurostrefa Produkcja przemysłowa
13:00 Wielka Brytania Stopa procentowa
14:00 Polska Inflacja
14:30 USA Liczba osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych
14:30 USA Nowozarejestrowani bezrobotni

Michał Sikora, Dealer walutowy inkantor.pl
Źródło: inkantor.pl